Farmatsevtika fanlari nomzodi, fitokimyo bo'yicha mutaxassis Igor Sokolskiy muddati o'tgan dori-darmonlarni nima qilish kerakligini aytdi.
Atrof-muhitga eng katta zarar - bu blisterlar. Ular tabiatda asrlar davomida parchalanishi mumkin. Dori-darmonlarning mikrodozalaridan biologik ifloslanishga kelsak, uning atrof-muhit uchun zarari kimyoviy moddalar, pestitsidlar yoki maishiy chiqindilar bilan birga tashlanadigan batareyalardan ham ko`proqdir.
Tashlab yuborilgan dori vositalarining yana bir muammosi – ularni chiqindixonadan topib istemol qiladigan fuqarolar toifasi mavjudligidir. Bu ularning sog'lig'iga zarar yetkazishi mumkin.
Mutaxassisning so‘zlariga ko‘ra, yaroqlilik muddati o‘tgan dori vositalarini o‘ramidan chiqarib, hojatxonaga tashlash eng maqul yo`ldir. Shunda ular atrof-muhitga minimal zarar yetkazadi.

Специалист рассказал, как избавиться от просроченных лекарств
Кандидат фармацевтических наук, специалист по фитохимии Игорь Сокольский рассказал, что делать с просроченными лекарствами.
Самый большой вред окружающей среде причиняет «вечная» упаковка — блистеры, которые в природе могут разлагаться веками. Что касается биологического загрязнения от микродоз препаратов, то оно несопоставимо с загрязнением от химических веществ, ядохимикатов или батареек, которые также выбрасываются с бытовым мусором.
Еще одна проблема выброшенных лекарств - это категория граждан, которые могут употребить их, найдя на свалках, что может навредить здоровью.
По словам специалиста, лучшее, что можно сделать с просроченными лекарствами, - это освободить их от упаковки и спустить в унитаз. Так они нанесут минимальный урон окружающей среде.