Аdliya vazirligi tomonidan Davlat byudjeti mablagʼlari hisobidan qoplanadigan, tuman (shahar) darajasida ambulator va statsionar sharoitda koʼrsatiladigan tibbiy yordamning kafolatlangan hajmlari roʼyxati davlat roʼyxatidan oʼtkazildi.
Ushbu Roʼyxatda oilaviy shifokor punktlari, oilaviy poliklinikalar, koʼp tarmoqli markaziy poliklinikalar, tuman (shahar)lar markaziy shifoxonalarida (jumladan, tugʼuruq majmualari) (tibbiyot muassasalari) koʼrsatiladigan tibbiy yordamning kafolatlangan hajmlari belgilandi.
Taʼkidlash lozimki, ushbu hujjat qabul qilinishi natijasida fuqarolar Roʼyxatda nazarda tutilgan tibbiy yordamlarni davlat hisobidan olishga, bu esa Oʼzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida belgilangan shaxslarning ijtimoiy huquqidan amalda foydalanishga olib keladi.
Xususan, Roʼyxatda:
- tibbiyot muassasalarida koʼrsatiladigan tibbiy yordamning kafolatlangan hajmlari (masalan, “Haj” va “Umra” tadbirlariga boradigan shaxslarni ruhiy-asab, narkologiya, teri-tanosil, sil kasalliklari va boshqa kasalliklarni aniqlash yuzasidan tibbiy koʼrikdan oʼtkazish, shuningdek emlash, hayotga xavf soladigan holatlarda (asfiksiya, yurak toʼxtashi, anafilaktik shok va boshqalar) tibbiy yordam koʼrsatish, profilaktik koʼriklar va skrining tekshiruvlari);
- tibbiyot muassasalarida koʼrsatiladigan tibbiy yordamning kafolatlangan hajmlariga kiritilgan tashxislar (masalan, yurakning gipertenziv kasalligi, yurak surunkali ishemik kasalligi, oshqozon yara kasalligi, oʼn ikki barmoqli ichak yara kasalligi, jigar sirrozi);
- dori vositalari va tibbiy buyumlar (masalan, analeptiklar, balgʼam koʼchiruvchi vositalar, antidepressantlar, tibbiy bintlar, tibbiyot pipetkalari, qoʼlqoplar) nazarda tutilgan.
Maʼlumot uchun: Oʼzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 48-moddasida har kim sogʼligʼini saqlash va malakali tibbiy xizmatdan foydalanish huquqiga ega ekanligi va Oʼzbekiston Respublikasi fuqarolari tibbiy yordamning kafolatlangan hajmini belgilangan tartibda davlat hisobidan olishga haqli ekanligi belgilangan.

В госреестр зарегистрирован Перечень гарантированных объемов медицинской помощи
Минюстом в государственный реестр зарегистрирован Перечень гарантированных объемов медицинской помощи, оказываемой на районном (городском) уровне в амбулаторных и стационарных условиях, покрываемых за счет средств государственного бюджета.
В этом Перечне определены гарантированные объемы медицинской помощи, оказываемой в кабинетах семейного врача, семейных поликлиниках, многопрофильных центральных поликлиниках, районных (городских) центральных больницах (в том числе родильных комплексах) (медицинских учреждениях).
Следует отметить, что в результате принятия данного документа граждане получат предусмотренную Перечнем медицинскую помощь за счет государства, что приведет к фактическому использованию социальных прав личности, предусмотренных Конституцией Республики Узбекистан.
В частности, в список входят:
- гарантированный объем медицинской помощи, оказываемый в медицинских учреждениях (например, медицинское обследование лиц, отправляющихся в хадж и умру, по поводу психических, наркологических, кожно-генитальных, туберкулезных и других заболеваний, а также вакцинация, в опасных для жизни ситуациях) (асфиксия, остановка сердца, анафилактический шок и т.п.) оказание медицинской помощи, профилактические осмотры и скрининговые исследования);
- диагнозы, включенные в гарантированные объемы медицинской помощи, оказываемой в медицинских учреждениях (например, гипертоническая болезнь сердца, хроническая ишемическая болезнь сердца, язвенная болезнь желудка, язвенная болезнь двенадцатиперстной кишки, цирроз печени);
- лекарственные средства и предметы медицинского назначения (например, аналептики, отхаркивающие средства, антидепрессанты, бинты медицинские, пипетки медицинские, перчатки).
Для справки: Статья 48 Конституции Республики Узбекистан предусматривает, что каждый имеет право на сохранение здоровья и пользование квалифицированными медицинскими услугами, а граждане Республики Узбекистан имеют право на получение гарантированного объема медицинской помощи за счет государства в установленном порядке.