“Аyrim qonun hujjatlariga tamakini va nikotinni isteʼmol qilish moslamalari, elektron sigaretalar hamda tamakini qizdirish tizimlarini, shu jumladan ayrim turdagi tamaki mahsulotlarining muomalasini taqiqlash va javobgarlik belgilash boʼyicha oʼzgartish va qoʼshimchalar kiritish toʼgʼrisida”gi qonun loyihasi eʼlon qilindi.
Tahlillarga koʼra, elektron sigaretalarni chekuvchi oʼsmirlar va yoshlar salmogʼi katta yoshdagilarga nisbatan uch barobar koʼp.
Hujjatda aytilishicha, maktablarning yuqori sinf oʼquvchilari orasida elektron sigaretalarga qiziqish tez surʼatlarda ortmoqda, xususan, 26,6 ming oʼgʼil bolalar va 8,6 ming qiz bolalar chekishga moyil;
Maktab va jamoat joylarida oʼtkazilgan reydlarda oʼquvchilardan olingan elektron sigaretalar soni yildan-yilga tobora oshib bormoqda. 2019 yilda 6 ta holat, 2020 yilda - 27 ta, 2021 yilda - 31 ta, 2022 yilda - 856 ta, 2023 yilda – 1040 ta aniqlangan.
18-29 yoshdagi aholi orasida tamakini qizdirish tizimidan foydalanish darajasi (252 ming nafar) 30-69 yoshdagi aholiga (94,2 ming nafar) nisbatan 2,5 baravardan koʼp. Аgar zarur choralar koʼrilmasa, kelgusida yosh avlodning har beshinchisi (20 foiz) nikotinga qaramlikdan aziyat chekadi.
Shu munosabat bilan:
- birinchidan, Oʼzbekistonda elektron sigaretalar va tamakini qizdirish tizimlari muomalasini taqiqlash;
- ikkinchidan, ushbu mahsulotlar muomalasini taqiqlash bilan bogʼliq huquqbuzarliklar uchun javobgarlik belgilanishi mumkin.
Oʼzbekistonda elektron sigaretalar va tamakini qizdirish tizimlari muomalasini taqiqlash maqsadida loyihada qator jihatlar nazarda tutilmoqda.
“Аlkogol va tamaki mahsulotlarining tarqatilishini hamda isteʼmol qilinishini cheklash toʼgʼrisida”gi qonunga tamakini hamda nikotinni isteʼmol qilish moslamalari, elektron sigaretalar hamda tamakini qizdirish tizimlarini, shu jumladan ayrim turdagi tamaki mahsulotlarini mamlakatga olib kirish, Oʼzbekiston hududi orqali tranzit qilish hamda Oʼzbekiston hududida ishlab chiqarish, realizatsiya qilishni taqiqlovchi taalluqli oʼzgartish va qoʼshimchalar kiritilmoqda.
Muomalasi taqiqlangan mahsulotlarni ishlab chiqarish, tayyorlash, olish, saqlash, tashish yoki oʼtkazish, realizatsiya qilish, shuningdek Oʼzbekiston hududiga olib kirish va Oʼzbekiston hududidan olib chiqish, shuningdek Oʼzbekiston hududi orqali tranzit qilish, shunday harakatlarni sodir etgan aybdor shaxslarni maʼmuriy va jinoiy javobgarlikka tortishni nazarda tutuvchi normalar Maʼmuriy javobgarlik toʼgʼrisidagi kodeksga, Jinoyat kodeksiga kiritilmoqda.
Shu bilan bogʼliq jinoyat ishlarini yuritish tartibini belgilash maqsadida Jinoyat-protsessual kodeksga mos ravishda oʼzgartish va qoʼshimchalar kiritilmoqda.

Опубликован законопроект о внесении изменений и дополнений в отдельные законодательные акты, касающиеся запрета и установления ответственности за оборот электронных сигарет и систем нагревания табака в том числе отдельных видов табачных изделий.
Согласно анализу, среди курящих электронные сигареты в 3 раза больше подростков и молодых людей, чем взрослых.
В документе говорится, что среди старшеклассников стремительно растет интерес к электронным сигаретам, в частности, к курению склонны 26,6 тыс. мальчиков и 8,6 тыс. девочек;
Количество электронных сигарет, изъятых у учеников в ходе рейдов в школах и общественных местах, увеличивается с каждым годом. В 2019 году выявлено 6 случаев, в 2020 году — 27, в 2021 году — 31, в 2022 году — 856, в 2023 году — 1040.
Среди населения в возрасте 18-29 лет уровень использования системы нагревания табака (252 тыс. человек) более чем в 2,5 раза выше, чем среди населения в возрасте 30-69 лет (94,2 тыс. человек). Если не принять необходимые меры, каждый пятый (20 %) подрастающего поколения в будущем будет страдать от никотиновой зависимости.
В связи с этим:
• во-первых, в Узбекистане могут запретить оборот электронных сигарет и систем нагрева табака;
• во-вторых, может быть установлена ответственность за правонарушения, связанные с запретом обращения данной продукции.
Для запрета обращения электронных сигарет и систем нагревания табака в Узбекистане проектом предусмотрен ряд мер.
Вносятся соответствующие изменения и дополнения в закон «Об ограничении распространения и употребления алкоголя и табачной продукции», предусматривающие запрет на ввоз в страну устройств для употребления табака и никотина, электронных сигарет и систем нагревания табака, в том числе отдельных видов табачной продукции, их транзит через территорию Узбекистана, а также производство и реализацию на территории Узбекистана.
В Кодекс об административной ответственности и Уголовный кодекс вносятся нормы, предусматривающие привлечение лиц к административной и уголовной ответственности за производство, изготовление, приобретение, хранение, перевозку или передачу, реализацию, а также ввоз на территорию и вывоз с территории Узбекистана, транзит через территорию Узбекистана запрещенной к обороту продукции.
В Уголовно-процессуальный кодекс вносятся изменения и дополнения с целью определения порядка ведения соответствующих уголовных дел.