Shifokor yoshlarda ichak saratoni uchun asosiy xavf omilini ma’lum qildi
Harakatsiz turmush tarzi 50 yoshgacha bo‘lgan odamlarda ichak saratoni bilan kasallanish darajasini oshiruvchi omil hisoblanadi.
AQShning Sent-Luis shahridagi Vashington universiteti jarrohlik va tibbiyot kafedrasi onkologi va dotsenti In Saoning so‘zlariga ko‘ra, o‘nlab yillar davomida ichak saratoni keksalar kasalligi deb hisoblangan. Biroq so‘nggi 30 yil ichida bu holat o‘zgargan: 1990-yillarning boshidan boshlab 25 yoshdan 49 yoshgacha bo‘lgan odamlar orasida tashxis qo‘yilgan kasalliklar soni ikki baravar ko‘paygan.
Sao bu tendensiyaning asosiy sababi harakatsiz hayot tarzi ekanligini ta’kidladi. Biroq, mutaxassis ta’kidlaganidek, hatto muntazam jismoniy mashqlar ham uzoq vaqt o‘tirishdan kelib chiqadigan zararni qoplamaydi.
“Yoshlar har qachongidan ham ko‘proq harakatsiz vaqt o‘tkazishmoqda”, — deydi onkolog.
Jismoniy faollikning yetishmasligidan tashqari, shifokor boshqa mumkin bo‘lgan xavf omillarini ham ta’kidladi: oqsilga boy bo‘lmagan muvozanatsiz ovqatlanish, tez ovqatlanish va qayta ishlangan go‘shtni ko‘p hamda shakarli alkogolsiz ichimliklarni ortiqcha iste’mol qilish. Mutaxassis, shuningdek, semizlik, qandli diabet, spirtli ichimliklarni iste’mol qilish (ayniqsa, och qoringa) va noqulay ekologik sharoitlarni yo‘g‘on ichak saratonining potensial sabablari deb atagan.

Врач назвала основной фактор риска рака кишечника у молодых
Сидячий образ жизни является ключевым фактором, который повышает заболеваемость раком кишечника среди людей в возрасте до 50 лет.
Об этом заявила врач-онколог и доцент кафедры хирургии и медицины Университета Вашингтона в Сент-Луисе (США) Инь Цао. По словам эксперта, на протяжении десятилетий рак кишечника считался болезнью пожилых, однако за последние 30 лет ситуация изменилась: с начала 1990-х годов число диагностированных случаев среди людей от 25 до 49 лет увеличилось более чем в два раза.
Цао подчеркнула, что основной причиной этого тренда является малоподвижный образ жизни. При этом, как отметила специалистка, даже регулярные тренировки не компенсируют вред от длительного сидения.
«Молодые люди сейчас проводят в сидячем положении больше времени, чем когда-либо прежде», — отметила онколог.
Кроме недостатка физической активности, врач указала на другие возможные факторы риска: несбалансированное питание с низким содержанием клетчатки, избыток фастфуда и переработанного мяса в рационе, злоупотребление сладкими газированными напитками. Также в числе потенциальных причин рака колоректального рака эксперт назвала ожирение, диабет, употребление алкоголя (особенно натощак) и неблагоприятную экологическую обстановку.