JSSTning tamaki chekishni tashlash boʼyicha birinchi yoʼriqnomasida tamakiga qaramlikni yengishga yordam beradigan yondashuvlar kombinatsiyasidan, shu jumladan sogʼliqni saqlash muassasalarida xatti-harakatlar, raqamli yechimlar va farmakologik yondashuvlardan foydalanishni tavsiya qiladi.
Qoʼllanmaning maqsadi har qanday turdagi tamakidan voz kechishni xohlovchi 750 milliondan ortiq tamaki foydalanuvchilariga yordam berishdir. Ushbu tavsiyalar tamaki mahsulotlarining har xil turlariga, shu jumladan sigaretalar, kalyanlar, tutunsiz tamaki mahsulotlari, sigaralar, qoʼlda oʼralgan va isitiladigan tamaki mahsulotlariga qaramlikni yengishga harakat qilayotgan kattalar uchun dolzarbdir.
"Bu mamlakatlarga odamlarni chekishni tashlashga va tamaki bilan bogʼliq kasalliklarning global yukini kamaytirishga samarali yordam beradigan asosiy vositalarga ega boʼlish imkonini beradi."-dedi JSST Bosh direktori doktor Tedros Аdxanom Gebreyesus.
Dunyo boʼylab 1,25 million tamaki isteʼmolchisi bor, shundan isteʼmolchilarning 60 foizi - 750 milliondan ortiq kishi tamakiga qaramlikdan voz kechishni xohlaydi, ammo, bu odamlarning 70% samarali chekishni tashlash xizmatlaridan foydalanish imkoniga ega emas. Ushbu boʼshliq sogʼliqni saqlash tizimlari oldida turgan koʼplab muammolar, jumladan, resurslarning yetishmasligi bilan bogʼliq.
Dori-darmonlar va xulq-atvor terapiyasining kombinatsiyasi tamaki chekishni tashlashga urinishlarning muvaffaqiyatini sezilarli darajada oshirishi mumkin. Mamlakatlar, ayniqsa, past va oʼrta daromadli mamlakatlarda, ularni bepul yoki subsidiya asosida taklif qilish orqali bunday davolash usullaridan foydalanish imkoniyatini oshirish mumkin.
JSST tamakiga qaramlikni davolashda samarali dori sifatida vareniklin, nikotin oʼrnini bosuvchi terapiya, burpropion va sitizindan foydalanishni tavsiya qiladi.
JSST 2023 yilda tavsiya etilgan dori vositalarining mavjudligini oshirish maqsadida tamaki isteʼmoli kasalliklarida qoʼllaniladigan tibbiy mahsulotlarni oldindan kvalifikatsiya qilish tartibini boshladi. 2024 yil aprel oyida Kenvue kompaniyasining nikotinli saqich va nikotin plastri JSSTning dastlabki kvalifikatsiyasini olgan birinchi nikotinni almashtirish terapiyasi mahsulotiga aylandi.
JSST tibbiy yordam koʼrsatuvchilarga rejalashtirilgan yordam turlari qatoriga xulq-atvor terapiyasini, shu jumladan sogʼliqni saqlash mutaxassisi bilan qisqa (30 soniyadan 3 minutgacha) maslahatlar, shuningdek, xoxlovchilarga xulq-atvorni qoʼllab-quvvatlashning yanada intensiv shakllarini (individual, guruh yoki telefon orqali maslahat) taklif qiladi. Bundan tashqari, raqamli texnalogiyalar, ayniqsa elektron matnli xabarlar, mobil smartfon ilovalari va internet dasturlaridan qoʼshimcha vositalar yoki oʼz-oʼziga yordam vositalari sifatida ishlatilishi mumkin.
JSST dunyo boʼylab tamaki chekishni toʼxtatishga muhtoj boʼlgan millionlab odamlarning salomatligini yaxshilash uchun sogʼliqni saqlash muassasalari, siyosatchilar va manfaatdor tomonlarni ushbu koʼrsatmalarni qabul qilish va ulardan foydalanishga chaqirdi.

В своем первом руководстве по отказу от табака Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) рекомендует использовать комплекс методов, способствующих преодолению табачной зависимости, включая поведенческую терапию в медицинских учреждениях, цифровые решения и фармакологические методы.
Цель руководства – помочь более чем 750 млн потребителей табака, желающим отказаться от его употребления в любой форме. Приведенные рекомендации актуальны для взрослых, которые пытаются преодолеть зависимость от различных видов табачных изделий, включая сигареты, кальяны, бездымные табачные изделия, сигары, самокрутки и изделия из нагреваемого табака (ИНТ).
«Данное руководство – важнейший этап нашей глобальной борьбы с этой опасной продукцией, – заявил Генеральный директор ВОЗ д-р Тедрос Адханом Гебрейесус. – Благодаря ему страны смогут пользоваться базовыми инструментами, которые позволяют эффективно поддерживать людей, желающих избавиться от табачной зависимости, и снижать глобальное бремя заболеваний, связанных с употреблением табака».
В мире насчитывается 1,25 млн потребителей табака, из которых 60% потребителей – более 750 млн человек – хотели бы бросить пагубную привычку, однако 70% таких людей не имеют доступа к эффективным услугам для бросающих курить. Этот разрыв объясняется многочисленными проблемами, с которыми сталкиваются системы здравоохранения, в том числе нехваткой ресурсов.
Сочетание медикаментозных методов и поведенческой терапии позволяет значительно повысить успешность попыток отказа от табака. Странам рекомендуется повышать доступность таких методов лечения, предлагая их бесплатно или на льготной основе, особенно в странах с низким и средним уровнем дохода.
В качестве эффективных медикаментозных средств лечения табачной зависимости ВОЗ рекомендует использовать варениклин, средства никотинзаместительной терапии (НЗТ), бурпропион и цитизин.
В целях повышения доступности рекомендованных медикаментозных средств ВОЗ в 2023 г. начала процедуру преквалификации медицинских изделий, применяемых при расстройствах, вызванных употреблением табака. В апреле 2024 г. никотиновая жевательная резинка и никотиновый пластырь компании Kenvue стали первыми изделиями НЗТ, прошедшими преквалификацию ВОЗ.
ВОЗ рекомендует медицинским учреждениям включить в число плановых видов помощи поведенческую терапию, в том числе краткие (от 30 секунд до трех минут) консультации с медицинским специалистом, а также предлагать желающим более интенсивные формы поведенческой поддержки (индивидуальное, групповое или телефонное консультирование). Кроме того, в качестве дополнительных инструментов или средств самопомощи могут использоваться цифровые технологии, в частности электронные текстовые сообщения, мобильные приложения для смартфонов и интернет-программы.
ВОЗ рекомендует учреждениям здравоохранения, директивным органам и заинтересованным сторонам принять и использовать данное руководство для содействия отказу от табака и укреплению здоровья миллионов нуждающихся людей во всем мире.