2050 йилга бориб 2,5 миллиард киши эшитиш қобилиятидаги муаммолардан азият чекади
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) эшитиш қобилияти заиф бўлган одамлар сонининг ўсиши билан боғлиқ статистикани эълон қилди.
Ташкилот прогнозларига кўра, 2050 йилга бориб бу муаммо чинакам глобал тус олиб, қарийб 2,5 миллиард кишига таъсир кўрсатади. Уларнинг камида 700 миллион нафари реабилитация тадбирларига муҳтож бўлади.
ЖССТнинг Россиядаги ваколатхонаси раҳбари Ботир Бердиқличев ташкилот ёш авлоднинг заифлигидан алоҳида хавотирда эканини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, аудио контентни тинглашнинг хавфсиз бўлмаган амалиётлари туфайли миллиарддан ортиқ ёшлар эшитиш қобилиятини йўқотиш хавфи остида. Бердиқличевнинг таъкидлашича, тегишли эҳтиёт чораларини кўриш ёшларнинг катта қисмида ушбу муаммонинг ривожланишига йўл қўймайди.
Бугунги кунда Ер юзи аҳолисининг тахминан 5 фоизи ногиронликка олиб келадиган эшитиш қобилиятига эга. ЖССТ экспертлари болаларда эшитиш қобилиятини йўқотиш ҳолатларининг 60 фоизи олдини олиш мумкин бўлган сабаблар билан боғлиқлигига эътибор қаратмоқда. Бу келажакда вазиятни яхшилаш учун кенг имкониятлар очади. Эшитиш аъзолари касалликларининг 60% дан ортиғи бирламчи тиббий ёрдам даражасида даволанади.
Шу муносабат билан ЖССТ аҳолининг бирламчи тиббий ёрдамдан фойдаланиш имкониятларини кенгайтиришга чақирмоқда. Мутахассисларга ўз вақтида мурожаат қилиш ва профилактика бўйича тавсияларга риоя қилиш эшитиш қобилияти бузилишининг ривожланиш хавфини камайтиради ва бутун умр давомида эшитиш тизими саломатлигини сақлаб қолади. Ташкилот аҳолининг эшитиш қобилиятини йўқотиш муаммоси ва унинг олдини олиш чоралари ҳақида хабардорлигини ошириш зарурлигини таъкидлайди.

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) обнародовала статистику, касающуюся роста числа людей с нарушениями слуха.
Согласно прогнозам организации, к 2050 году эта проблема приобретет поистине глобальные масштабы, затронув почти 2,5 миллиарда человек. Из них не менее 700 миллионов будут нуждаться в реабилитационных мероприятиях.
Глава российского офиса ВОЗ Батыр Бердыклычев, подчеркнул особую обеспокоенность организации по поводу уязвимости молодого поколения. По его словам, более миллиарда молодых людей рискуют столкнуться с потерей слуха из-за небезопасных практик прослушивания аудиоконтента. Бердыклычев отметил, что принятие соответствующих мер предосторожности позволит предотвратить развитие этой проблемы у значительной части молодежи.
Сегодня приблизительно 5% населения Земли имеют инвалидизирующие нарушения слуха. Эксперты ВОЗ обращают внимание на тот факт, что у детей до 60% случаев потери слуха связаны с предотвратимыми причинами. Это открывает широкие возможности для улучшения ситуации в будущем. Более 60% заболеваний органов слуха поддаются лечению уже на первичном уровне медицинского обслуживания.
В связи с этим ВОЗ призывает к расширению доступа населения к первичной медико-санитарной помощи. Своевременное обращение к специалистам и соблюдение рекомендаций по профилактике позволят снизить риски развития нарушений слуха и сохранить здоровье слуховой системы на протяжении всей жизни. Организация подчеркивает необходимость повышения информированности населения о проблеме потери слуха и мерах ее профилактики.