АҚШ Касалликларни назорат қилиш ва олдини олиш марказларининг (CDC) хабар беришича, заҳарланган кўз томчилари сабаб бўлган бактериал инфекциялар билан касалланганлар сони 81 тага етган. Март ойида касалланганлар сони 68 та эди. CДC маълумотларига кўра, тўрт киши асоратлардан вафот этди.
Уларнинг 14 нафари кўр бўлиб қолди, яна 4 нафар беморнинг кўз олмаларини жарроҳлик йўли билан олиб ташлашга тўғри келди. Кўпгина инфекциялар кўзлар билан чекланган бўлсада, бактериялар қон оқимига кирганда ўлимга олиб келиши мумкин. "Булар ҳалокатли ва ҳаётни ўзгартирувчи инфекциялар", деди CDC нинг микробларга қарши препаратларнинг барқарорлиги бўйича гуруҳ бошлиғи Маройя Сполдинг Уолтерс.
Кўпгина беморлар турли маркадаги кўз томчиларидан фойдаланганликларини айтишган бўлсада, инфекцияланганлар орасида кенг тарқалган бренд EzriCare Artificial Tears эканлиги аниқланди. EzriCare кўз томчиларининг очиқ флаконларида ҳам беморлардан олинган намуналар билан бир хил бактериялар борлиги аниқланган. EzriCare маҳсулотлари Ҳиндистонда Global Pharma Healthcare томонидан ишлаб чиқарилган ва асосан онлайн сотилган. Тиббиёт регуляторлари одамлар бу маҳсулотни, шунингдек, худди шу ишлаб чиқарувчи томонидан ишлаб чиқарилган кўз томчилари ва малҳам шаклидаги Delsam Pharma маҳсулотларини ишлатишни тўхтатишлари кераклигини айтди.
Февраль ойида Global Pharma ушбу учта маҳсулотни қайтариб олганидан бу кўрсаткич пасайганлигига қарамай, CDC касалланганлар сони янада ортиб бориши мумкинлигини айтиб ўтди. Инфекциялар Pseudomonas aeruginosa бактериясининг ўзига хос штаммидан келиб чиқади. У билан кўп ҳолларда стандарт антибиотиклар билан курашиш қийин ва баъзида умуман самарасиз.
Ўтган йилгача бактерияларнинг бу ўзига хос шакли Қўшма Штатларда ҳеч қачон қайд этилмаган. Ҳозирда Американинг 18 та минтақасида ҳолатлар аниқланган. АҚШдан ташқарида ана шу бактериялар билан касалланиш ҳолатлар ҳали аниқланмади.

Центры по контролю и профилактике заболеваний (CDC) США сообщили в пятницу, что число людей с бактериальными инфекциями с высокой лекарственной устойчивостью, вызванными зараженными глазными каплями, достигло 81 по сравнению с 68, которые были выявлены в марте. По данным CDC, четыре человека скончались от осложнений.
Среди них 14 человек ослепли, и еще 4 заболевшим пришлось удалить глазные яблоки хирургическим путем. Хотя большинство инфекций были ограничены глазами, бактерии могут быть смертельными, когда они попадают в кровоток. "Это - катастрофические и изменяющие жизнь инфекции", - сказала Маройя Сполдинг Уолтерс, возглавляющая группу CDC по устойчивости к противомикробным препаратам.
Хотя многие пациенты сказали, что они использовали глазные капли разных марок, было обнаружено, что EzriCare Artificial Tears является распространенным брендом среди инфицированных. Также было обнаружено, что открытые флаконы с глазными каплями EzriCare содержат те же бактерии, что и образцы, взятые у пациентов. Продукты EzriCare производились компанией Global Pharma Healthcare в Индии и продавались в основном через интернет. Медицинские регуляторы заявили, что люди должны прекратить использовать их, а также два других продукта для глаз, произведенных тем же производителем: искусственные слезы и мазь для искусственных глаз Delsam Pharma.
CDC ожидает, что количество случаев заболевания возрастет, хотя темпы замедлились с тех пор, как Global Pharma отозвала все три этих продукта в феврале. Инфекции вызываются специфическим штаммом бактерий Pseudomonas aeruginosa, с которыми во многих случаях трудно, а в некоторых - невозможно бороться с помощью стандартных антибиотиков.
До прошлого года об этой конкретной форме бактерий никогда не сообщалось в Соединенных Штатах. В настоящее время случаи заболевания выявлены в 18 американских регионах. О случаях заболевания за пределами США пока неизвестно.