Бел оғриғи бутун дунё бўйлаб ногиронликнинг энг кенг тарқалган сабабидир
"The Lancet Rheumatology" журналида чоп этилган халқаро тадқиқот гуруҳининг ҳисоботига кўра, 2020 йилда бутун дунёда 619 миллион одам бел оғриғи ва унинг хавфли омилларидан азият чеккан. 2050 йилга келиб бу рақамлар 840 миллиондан ошиши мумкин.
2018 йилда олимлар The Lancet нашри орқали дунёда ярим миллиарддан ортиқ одам бел оғриғидан азоб чекаётганлиги ҳақида хабар беришган.
2021 йилда Германиялик Роберт Кох институти олимлари томонидан ўтказилган тадқиқот натижаларига кўра, сўровда иштирок этган беморларнинг учдан икки қисмидан кўпроғи бел оғриғидан, аксарияти умуртқа поғонасининг пастки қисмидаги оғриқлардан шикоят қилган.
Бел оғриғи Венгрия ва Чехия аҳолиси орасида энг кўп, Малдив ороллари ва Мянмада эса аксинча — жуда кам учрайди.
Мамлакатлар ва минтақалар бўйлаб барча ёш гуруҳларида эркакларга қараганда аёллар кўпроқ бу оғриқдан азият чекиши аниқланган. Бу фарқ 75 ёшдан ўтганларда кўпроқ билинган. Умуман олганда, ўткир бел оғриғи кўпроқ 85 ва ундан катта ёшдаги одамларда учрайди.

Боль в спине является самой распространенной причиной нетрудоспособности во всем мире
Согласно анализу, боль в нижней части спины является наиболее распространенной причиной инвалидности во всем мире.
В 2020 году 619 миллионов человек во всем мире страдали от болей в пояснице и вызванных ею факторов риска, говорится в докладе международной исследовательской группы, обнародованном во вторник в журнале "The Lancet Rheumatology". В 2050 году от таких жалоб могут страдать более 840 миллионов человек во всем мире.
Еще в 2018 году ученые сообщали в The Lancet, что более полумиллиарда человек во всем мире страдают от болей в пояснице. Исследование ученых немецкого Института Роберта Коха в 2021 году показало, что более двух третей опрошенных пациентов страдали от болей в спине, причем подавляющее большинство из них жаловались боль в нижней части позвоночника, сообщает Spiegel.
Боль в спине наиболее распространена среди жителей в Венгрии и Чешской Республике и наименее распространена на Мальдивах и в Мьянме. В разных странах и регионах во всех возрастных группах страдают больше женщин, чем мужчин, причем гендерные различия становятся более выраженными после 75 лет. В целом, острая боль в спине чаще всего встречалась у людей в возрасте 85 лет и старше.