Буюк Британиядаги Англиянинг Раскин университети (АРУ) ва Мексикадаги de las Americas университети олимлари болалар учун нонуштани ўтказиб юборишнинг зарарини аниқлашди.
BMC Nutrition Journal журналида чоп этилган тадқиқот натижаларига кўра, бу руҳий муаммолар ва катталар ҳаётида қийинчиликларга олиб келиши мумкин.
Тадқиқотда 42 мамлакатдан 10 ёшдан 17 ёшгача бўлган 150 000 дан ортиқ болалар ва ўсмирлар иштирок этди. Нонушта қилиш доимийлиги ҳаётдан қониқиш даражаси билан боғлиқлиги аниқланди: ҳар куни нонушта қиладиган болаларда қониқиш даражаси энг юқори, ҳеч қачон нонушта қилмайдиган болаларда эса энг паст.
Турли мамлакатларда ҳаётдан қониқиш даражаси турлича бўлган. Масалан, Португалияда ҳар куни нонушта қилган болалар ҳаётдан қониқиш даражасининг энг юқори кўрсаткичга эга бўлишган, Руминияда эса ҳеч қачон нонушта қилмаган болалар энг паст кўрсаткичга эга бўлишган.
Бундан ташқари, ҳар куни нонушта қиладиган одамлар орасида ҳам мамлакатлар ўртасида фарқлар борлиги маълум бўлди. Шундай қилиб, мунтазам равишда нонушта қиладиган Англиядаги болалар Руминия, Венгрия, Германия ва Австрияга ютқазиб, барча мамлакатлар орасида ҳаётдан қониқиш даражасининг энг паст кўрсаткичини намойиш этдилар.
Олимларнинг таъкидлашича, мунтазам нонушта қилиш нафақат организмни зарур энергия ва озиқ моддалар билан таъминлайди, балки когнитив функцияларни, шу жумладан, диққатни жамлаш ва ўрганиш қобилиятини яхшилашга ёрдам беради.

Раскрыт вред пропуска завтрака для детей
Ученые Университета Англии Раскин (ARU) в Великобритании и Университета де лас Америкас в Мексике раскрыли вред пропуска завтрака для детей.
Согласно результатам исследования, опубликованного в журнале BMC Nutrition Journal, это может привести к психическим проблемам и сложностями во взрослой жизни.
В исследовании приняли участие более 150 000 детей и подростков в возрасте от 10 до 17 лет из 42 стран. Было установлено, что частота завтрака почти линейно коррелирует с уровнем удовлетворенности жизнью: дети, завтракающие каждый день, демонстрируют самый высокий уровень удовлетворенности, в то время как те, кто никогда не завтракает, — самый низкий.
В разных странах уровень удовлетворенности жизнью варьировался. Например, в Португалии дети, которые завтракали ежедневно, показали самый высокий уровень удовлетворенности жизнью, тогда как в Румынии те, кто никогда не завтракал, продемонстрировали самые низкие показатели.
Также оказалось, что даже среди тех, кто завтракает ежедневно, есть различия между странами. Так, дети в Англии, которые завтракают регулярно, продемонстрировали один из самых низких уровней удовлетворенности жизнью среди всех стран, уступив только Румынии, Венгрии, Германии и Австрии.
По словам ученых, регулярный завтрак не только обеспечивает организм необходимой энергией и питательными веществами, но и способствует улучшению когнитивных функций, включая концентрацию и способности к обучению.