Олимлар ўн йилдан зиёд давом этган изланишлардан сўнг лаборатория шароитларида инсон тишларини етиштиришга муваффақ бўлди.
Тадқиқотчилар тишларнинг ўсиши учун зарур бўлган шароитларни такрорлайдиган махсус материал яратди. Ушбу материал ҳужайраларга сигналларни алмашиш ва тиш тўқимасини шакллантириш жараёнини бошлаш имконини беради.
Шуни таъкидлаш керакки, анъанавий имплантлар ёки пломбалардан фарқли ўлароқ, беморнинг ўз ҳужайраларидан ўстирилган тишлар жаққа тўлиқ интеграциялаша олади ва ҳатто табиий тишлар каби тикланади.
Мутахассисларнинг фикрича, бундай ишланмалар замонавий стоматологияда ёндашувларни тубдан ўзгартириб, тишларни тиклаш ва қайта тиклаш бўйича юқори самарали ечимларни таклиф этади.
Ҳозирда жамоа ушбу технологияни лабораториядан клиник амалиётга жорий этиш устида иш олиб бормоқда. Дастлабки баҳолашларга кўра, бунга бир неча йил талаб этилади.

Британские ученые впервые в мире смогли вырастить человеческие зубы в лаборатории. Уникальную работу провели сотрудники Королевского колледжа Лондона. На это у них ушло больше десяти лет.
Специалисты создали материал, который позволяет имитировать благоприятную для развития зубов среду. Он подает клеткам особые сигналы, с помощью которых воссоздается процесс роста. В итоге получаются готовые зубы.
В Королевском колледже Лондона отметили, что у лабораторного материала много преимуществ по сравнению с классическими имплантами. Такие зубы будут прочнее и долговечнее. Также у них отсутствует риск отторжения, который может встречаться при использовании искусственных материалов.
Сейчас ученым предстоит решить большую проблему. Необходимо разработать метод, который поможет перенести выращенные зубы в ротовую полость пациентов. В качестве одного из способов исследователи предлагают пересадку молодых клеток на место отсутствующего зуба, чтобы он смог там вырасти. В другом варианте зуб будут подготавливать в лаборатории перед пересадкой.
Пока что у специалистов нет прогноза о том, сколько времени потребуется, чтобы подготовить верный метод. Но когда их работа завершится успехом, она произведет революцию в мире стоматологии.