Буюк Британияда деярли 14 минг киши гўёки COVID-19га қарши вакциналар туфайли етказилган зарар учун давлат томонидан компенсация олиш учун ариза берди.
Минглаб аризалар тиббиёт мутахассислари томонидан рад этилиб, вакцинанинг касалликлар билан боғлиқлиги ҳақида етарли далиллар йўқлигини таъкидлаган бўлса-да, 175 та ҳолатда 120 минг фунт стерлинг (тахминан 155 минг доллар) компенсация берилди. Бу барча берилган аризаларнинг 2% дан камроғини ташкил қилади.
Айтилишича, аризачилар тромблар ҳосил бўлиши, орқа мия яллиғланиши, эмланган қўл-оёқларнинг ҳаддан ташқари шиши, юз фалажи, шунингдек инсульт ва юрак хуружи каби оқибатлар учун тўловлар олган.
Шикоятларнинг қарийб 97 фоизи Британиянинг AstraZeneca фармацевтика компанияси томонидан ишлаб чиқарилган вакцина билан эмланган беморлардан келиб тушган. Қолган шикоятлар Американинг Pfizer ёки Moderna компаниялари томонидан ишлаб чиқарилган вакциналарга тегишли.
Қайд этилишича, ҳукумат огоҳлантиришларга қарамай ва ҳатто 2021 йил март ойига қадар Германия, Италия, Франция, Испания, Дания, Норвегия, Нидерландия, Швеция ва Латвияда AstraZeneca вакцинасидан фойдаланиш тўхтатилганидан кейин ҳам AstraZeneca вакцинасини тавсия қилишни давом этган.

Британцы требуют компенсацию за побочные эффекты вакцин против COVID-19
Почти 14 тыс. человек в Великобритании подали заявки на государственную компенсацию за вред, якобы причиненный вакцинами против COVID-19.
Хотя тысячи заявок были отклонены медицинскими экспертами, которые утверждают, что недостаточно доказательств связи вакцины с заболеваниями, компенсации в размере 120 тыс. фунтов стерлингов (около 155 тыс. долларов) были выданы в 175 случаях, что составляет менее 2% от всех поданных заявок.
Заявители получили выплаты за такие последствия, как образование тромбов, воспаление спинного мозга, чрезмерный отек конечности, подвергшейся вакцинации, паралич лица, а также инсульты и сердечные приступы.
Около 97% жалоб поступили от пациентов, привитых вакциной, произведенной британской фармацевтической компанией AstraZeneca. Остальные жалобы касаются вакцин, выпущенных американскими компаниями Pfizer или Moderna.
Отмечается, что правительство продолжало рекомендовать вакцину AstraZeneca, несмотря на предупреждения и даже после того, как к марту 2021 года ее использование было приостановлено в Германии, Италии, Франции, Испании, Дании, Норвегии, Нидерландах, Швеции и Латвии.