CDC 50-64 ёшдаги катталарни пневмококкка қарши эмлашни тавсия қилди
АҚШ Касалликларни назорат қилиш ва олдини олиш маркази (CДC) 50 ёшдан 64 ёшгача бўлган шахсларни пневмококк касаллигига қарши эмлаш дастурига киритишни тавсия қилди.
Аввалроқ CDC 65 ёшдан ошган катталар, 5 ёшгача бўлган болалар, шунингдек, маълум касалликлар мавжуд бўлган ҳар қандай ёшдаги болалар ва катталар орасида эмлаш зарурлигини таъкидлаган эди.
5 ёшгача бўлган болалар ва 65 ёшдан ошган катталар пневмококк инфекцияси билан касалланиш хавфи юқори бўлиб, бу пневмонияни келтириб чиқариши мумкин. Пневмококк инфекцияси ҳаво-томчи йўли билан юқади.
CDC қошидаги Иммунизация бўйича маслаҳат қўмитаси кўпчилик овоз билан эмлаш ёшини камайтиришни маъқуллади. CDC маълумотларига кўра, бундай қарор эмлаш дастурига юқиш хавфи юқори бўлган кўпроқ одамларни киритишга имкон беради.

Центр по контролю и профилактике заболеваний США (CDC) рекомендовал включить в программу вакцинации против пневмококковых заболеваний лиц в возрасте от 50 до 64 лет.
Ранее CDC высказывался о необходимости проведения вакцинации среди взрослых в возрасте от 65 лет, детей до 5 лет, а также детей и взрослых любого возраста при наличии определенных заболеваний.
Дети в возрасте до 5 лет и взрослые старше 65 лет подвержены повышенному риску заражения пневмококковой инфекцией, которая может вызывать пневмонию. Пневмококковая инфекция передается воздушно-капельным путем.
Консультативный комитет по иммунизации при CDC подавляющим большинством голосов одобрил снижение возраста вакцинации у взрослых. По словам CDC, такое решение позволит включить в иммунизационную программу большее число людей, подвергающихся повышенному риску заражения.