"Dori-Darmon" АК кузатув кенгаши раиси Фарход Абуталиев ҳамда Бошқарув раиси Мирзанозим Дусмуратов раҳбарлигида компания ва унинг таркибидаги жамиятлар раҳбарлари иштирокида 2025 йил 1-чорак якунларига бағишланган навбатдаги йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилиш давомида ҳар бир жамият раҳбарининг йил бошидан буён амалга оширган ишлари, натижалар, муаммолар ҳақидаги ҳисоботи тингланди.
Аҳолини ижтимоий аҳамиятга эга дори воситалари билан ўз вақтида узлуксиз таъминлаш чораларини кўриш, ижтимоий дорихоналар, дорихона филиаллари, кўчма дорихона фаолияти самарадорлигини ошириш, товар айланмаси, дори воситалари ассортиментини ошириш, GPP сертификатини олиш жараёнларини тезлаштириш, мавжуд дорихона ва дорихона шохобчаларини реимбурсация дастурига улаш учун Давлат тиббий суғурта жамғармаси билан шартномалар тузиш каби масалалар атрофлича муҳокама қилинди.
Бундан ташқари ҳудудий жамиятларнинг “Дори-Дармон” АК олдидаги қарздорликларни бартараф этиш юзасидан кўрилаётган чора-тадбирлар ва амалга оширилаётган ишларнинг натижадорлиги таҳлил қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 5 сентябрдаги “Давлат тиббий суғурта механизмларини жорий этишга оид чора тадбирлар тўғрисида” ги Қарорига кўра, 2025 йил Қорақалпоғистон Республикаси, Навоий, Самарқанд, Бухоро, Хоразм, Қашқадарё вилоятларида давлат тиббий суғурта механизмларини жорий этиш белгиланган. Бу борада “Бухоро Дори-Дармон”, “Хоразм Дори-Дармон”, “Самарқанд Дори-Дармон” “Навоий Дори-Дармон” ҳамда "Қашқадарё Дори-Дармон" жамиятларида дорихона ва дорихона шохобчаларида реимбурсация дастурини ўрнатиш ишлари олиб борилаётганлиги қайд этилди.
Йиғилишда барча жамиятлар раҳбарларига дорихоналар учун GPP сертификатини олиш ишларини жадаллаштириш топшириғи берилди. Бундан ташқари соҳага оид бошқа муаммолар юзасида фикр алмашди, таклифлар ишлаб чиқилди.

Под руководством председателя наблюдательного совета АК "Дори-Дармон" Фархада Абуталиева и председателя правления Мирзанозима Дусмуратова состоялось очередное совещание с участием руководителей компании и входящих в ее состав обществ, посвященное итогам 1-го квартала 2025 года.
В ходе заседания был заслушан отчет каждого руководителя общества о проделанной работе, достигнутых результатах и возникших проблемах с начала года.
Были подробно обсуждены такие вопросы, как принятие мер по своевременному бесперебойному обеспечению населения социально значимыми лекарственными средствами, повышение эффективности деятельности социальных аптек, аптечных филиалов и мобильных аптек, увеличение товарооборота и ассортимента лекарственных средств, ускорение процесса получения сертификата GPP, а также заключение договоров с Государственным фондом медицинского страхования для подключения существующих аптек и аптечных пунктов к программе реимбурсации.
Кроме того, проанализированы принимаемые меры и результативность проводимой работы по устранению задолженности территориальных обществ перед АК "Дори-Дармон."
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 5 сентября 2024 года "О мерах по внедрению механизмов государственного медицинского страхования", в 2025 году запланировано внедрение механизмов государственного медицинского страхования в Республике Каракалпакстан, Навоийской, Самаркандской, Бухарской, Хорезмской и Кашкадарьинской областях. Отмечено, что в "Бухоро Дори-Дармон," "Хоразм Дори-Дармон," "Самарканд Дори-Дармон," "Навоий Дори-Дармон" и "Кашкадарё Дори-Дармон" проводятся работы по установке программы реимбурсации в аптеках и аптечных пунктах.
На совещании руководителям всех обществ поручено ускорить работу по получению сертификата GPP для аптек. Кроме того, были разработаны предложения и состоялся обмен мнениями по другим проблемам отрасли.