Олимлар қон томирларни мустаҳкамловчи нотушта ҳақида маълумот берди
Кунига эрталаб бир дона тухумни истеъмол қилиш орқали қон томирлар ва юракни мустаҳкамлаш мумкин, чунки бу маҳсулот қондаги триглицеридлар миқдорини пасайтиришга ёрдам беради.
Кардиолог Олга Бокериянинг сўзларига кўра, тадқиқот шуни кўрсатганки, кунига бир дона тухум истеъмол қилган одамлар маҳсулотдан воз кечганларга қараганда геморрагик инсультдан 30% камроқ вафот этган. Шунингдек, рационга киритилган тухумлар юрак-қон томир касалликларининг камроқ ривожланишини кўрсатади.
Бундан келиб чиқадики, тухумни оз миқдорда истеъмол қилиш юрак-қон томир касалликлари ривожланиш хавфининг ортиши билан боғлиқ эмас.
"Хавф ҳатто камаяди. Тадқиқотда кунига биттадан тухум истеъмол қилган одамлар тухум истеъмол қилмаганларга нисбатан юрак-қон томир касалликлари ривожланиши 20 фоизга камроқ бўлган," — дея таъкидлади мутахассис.

Съедая одно яйцо в день, например, утром, можно укрепить сосуды и сердце, так как продукт помогает снизить повышенный уровень триглицеридов в крови.
По словам кардиолога Ольги Бокерии, исследование показало, что люди, съедавшие одно яйцо в день, на 30% реже умирали от геморрагического инсульта, чем отказавшиеся от продукта. Также включившие в рацион яйца продемонстрировали меньшее прогрессирование сердечно-сосудистых недугов.
Выходит, что употребление яиц в небольшом количестве не связано с увеличением рисков развития сердечно-сосудистых заболеваний.
"Риск даже уменьшается. В исследовании люди, которые съедали по одному яйцу в день, были на 20% меньше склонны к развитию сердечно-сосудистых заболеваний, чем те, кто яйца не ел", - также отметила Ольга Бокерия.