“Давлат органлари ва ташкилотларининг коррупцияга қарши ички назорат бўлинмалари мустақиллигини таъминлаш ҳамда фаолияти самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ-147-сон, 21.04.2025 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, давлат органлари ва ташкилотлари, устав фондида (устав капиталида) давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган хўжалик жамиятларидаги коррупцияга қарши ички назорат бўлинмаларининг устувор вазифалари этиб қуйидагилар белгиланди, жумладан:
♦ коррупция ҳолатларини барвақт аниқлаш ва уларнинг олдини олиш, уларга имкон берувчи сабаб ва шарт-шароитларни бартараф этиш;
♦  давлат хизматларини кўрсатишда коррупциявий омилларни бартараф этиш, маиший коррупциянинг олдини олиш, шу жумладан, рақамлаштириш, бюрократияни қисқартириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
♦  идоравий норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни коррупцияга қарши экспертизадан ўтказиш ва якунлари бўйича аниқланган коррупциявий нормаларни бекор қилиш бўйича таклиф киритиш.
Коррупцияга қарши ички назорат бўлинмалари ўз фаолиятида бевосита ташкилотнинг биринчи раҳбарига бўйсунади ва унинг олдида ҳисобдор бўлади.

Принято постановление Президента «О мерах по обеспечению независимости и повышению эффективности деятельности подразделений внутреннего антикоррупционного контроля государственных органов и организаций» (ПП-147 от 21.04.2025 г.).
Согласно постановлению, приоритетными задачами подразделений внутреннего антикоррупционного контроля государственных органов и организаций, хозяйственных обществ, в уставном фонде (уставном капитале) которых государственная доля составляет 50 процентов и более определены:
♦ раннее выявление и предупреждение коррупционных проявлений, искоренение причин и условий, им способствующих;
♦ устранение коррупциогенных факторов при оказании государственных услуг, предупреждение бытовой коррупции, включая разработку предложений по цифровизации, сокращению бюрократии;
♦ проведение антикоррупционной экспертизы ведомственных нормативно-правовых актов и внесение предложения об отмене выявленных по ее итогам коррупционных норм.
Подразделения внутреннего антикоррупционного контроля в своей деятельности будут подчиняться и подотчетны непосредственно первому руководителю организации.