Давлат Думаси фармацевтика маҳсулотларини, айниқса хорижий маҳсулотларни рекламан қилиш қоидаларини кучайтириш зарур деб ҳисоблайди. Хусусан, ихтисослаштирилган оммавий ахборот воситаларидан ташқари ҳар қандай платформада дори воситаларини реклама қилишни тақиқлашни таклиф қилинди.
Уларнинг фикрича, хорижий ишлаб чиқарувчиларнинг рекламаси туфайли маҳаллий фармацевтика компанияларининг маҳсулотлари сояда қолмоқда.
"Инсон дорихонага келади ва беихтиёр реклама сабаб онгига сингиб қолган дориларни танлайди. Гарчи маҳаллий фармацевтика ишлаб чиқарувчилари бир неча баравар арзонроқ бўлиши мумкин бўлган аналогни тақдим қилсалар ҳам, улар бу ҳақда билишмайди.", дейди депутатлар.
Уларнинг фикрича, фармацевтлар ҳам харидорга арзонроқ вариантдаги маҳаллий дорини сотишдан манфаатдор эмас. Рекламадаги чекловлар маҳаллий фармацевтика ишлаб чиқарувчиларини қўллаб қувватлаш билан бир қаторда, истеъмолчиларга арзон нархда даволаниш имкони бериши мумкин.

В Госдуме считают необходимым ужесточить правила маркетингового продвижения продукции фармпроизводителей, в особенности иностранных. В частности, в ЛДПР предлагают запретить рекламу лекарств на любых площадках, за исключением профильных СМИ.
«Мы видим, насколько агрессивно себя продолжают вести зарубежные производители лекарств, как агрессивно нам навязывает лечение реклама, которая льется со всех сторон», – заявил депутат Ярослав Нилов.
По его мнению, из-за рекламы зарубежных производителей продукция отечественных фармкомпаний остается в тени.
«[Человек] приходит в аптеку и начинает руководствоваться уже сформированной в подсознании моделью, навязанной рекламой. Хотя наши отечественные фармпроизводители дают аналог, который в разы может быть дешевле, но про него просто не знают», – добавил он. Фармацевты, уверен Нилов, тоже не заинтересованы в том, чтобы продать покупателю менее дорогой российский препарат.