Эндиликда сиз Asl Belgisi мобил иловасидан фойдаланиб, доридаги рақамли Data Matrix кодини сканерлаш орқали дори ҳақида барча керакли маълумотларни олишингиз мумкин. Data Matrix кодларини сканерлашда истеъмолчи дори ҳақида барча керакли маълумотларни олади. Бундай кодда маҳсулот тавсифи, қадоқ сақланиши керак бўлган ишлаб чиқарувчи ва чакана савдо нуқтаси тўғрисидаги маълумотлар ва дори воситалари учун рухсат берувчи ҳужжатлар ҳақида маълумот мавжуд.
Илова Ўзбекистон ҳудудида расмий муомалада бўлган дори воситаларини ўқий олади. Агар илова кодни ўқиса, бу дори воситаси қонуний равишда ишлаб чиқарилган ёки Ўзбекистон ҳудудига олиб кирилганлигини билдиради.
Агар ўқимаса, унда сотиб олишдан бош тортган маъқул. Яхшиси, қонунбузарлик ҳақида хабар беринг. Буни бевосита Asl Belgisi иловасидан амалга ошириш мумкин. Маълумотлар тегишли органларга етказилади.
Сохта дори воситалари муаммоси бугунги кунда бутун дунёда долзарбдир. Ўзбекистонда “Asl Belgisi” рақамли маркировка тизими жорий қилинган. Бу сохталаштиришнинг кенг кўламли муаммосига қарши курашда муҳим воситадир.
Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 2 апрелдаги 149-сонли «Дори воситалари ва тиббий буюмларини мажбурий рақамли маркировкалаш тизимини жорий этиш тўғрисида»ги қарорига мувофиқ 2022 йил 1-сентабрдан бошлаб Ўзбекистонда дори воситаларини мажбурий рақамли маркировкалаш бошландган.
Дори воситаларини рақамли маркировкалаш босқичма-босқич жорий этилмоқда. Унинг асосий вазифаларидан бири бозорни рақамлаштириш, контрафакт ва контрабандага қарши курашишдир.
Бугунги кунда Ўзбекистонда уч гуруҳ дори воситалари маркировкаланмоқди.
Биринчи гуруҳ — иккиламчи (ташқи) қадоқларда чиқарилган дори воситалари (Орфан дори воситаларидан ташқари) – 2022 йил 1 сентябрдан;
Иккинчи гуруҳ – бирламчи (ички) ўрамда (иккиламчи (ташқи) ўрам бўлмаганда) ва доривор ангромаҳсулотда (орфан дори воситаларидан ташқари) чиқарилган дори воситалари – 2022 йил 1 ноябрдан;
Учинчи гуруҳ – орфан дори воситалари (кам учрайдиган ёки орфан касалликларни даволашда фойдаланиладиган) ва Ўзбекистон Республикасидан ташқарида амалга оширилган рўйхатга олиш натижаларини тан олиш тартиби доирасида Ўзбекистонда рўйхатга олинган дори воситалари – 2023 йил 1 мартдан;
Тўртинчи гуруҳ – белгиланган тартибда тасдиқланган рўйхатга киритилган тиббиёт буюмлари – 2025 йил 1 февралдан.
Asl Belgisi мобил иловасидан фойдаланиб, доридаги рақамли Data Matrix кодини сканерлаш орқали дори ҳақида барча керакли маълумотларни олишингиз мумкин.

Как можно проверить легальность лекарственных средств?
С помощью мобильного приложения Asl Belgisi можно получить всю необходимую информацию о лекарстве, отсканировав цифровой код Data Matrix на лекарстве. При сканировании Data Matrix кодов потребитель получает всю необходимую информацию о лекарстве. Такой код содержит в себе описание товара, сведения о производителе и розничной точке, в котором упаковка должна находиться, сопроводительную разрешительную документацию на лекарственные препараты.
Обязательная цифровая маркировка лекарственных средств в Узбекистане стартовала с 1 сентября 2022 года в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 02.04.2022 г. №149 «О введении системы обязательной цифровой маркировки лекарственных средств и медицинских изделий».
Цифровая маркировка лекарственных средств внедряется поэтапно. Одной из главных задач, которой является оцифровка рынка и борьба с фальсификатом и контрабандой.
Приложение распознает лекарственные средства, которые официально в обороте на территории Республики Узбекистан.
Если приложение считывает код, значит, препарат был произведен легально или завезен на территорию Республики Узбекистан.
Если же нет, то лучше воздержитесь от покупки. А еще лучше — сообщите о нарушении. Это можно сделать прямо из приложения «Asl Belgisi». Информация будет передана в соответствующие органы власти.
На сегодняшний день в Узбекистане маркируется четыре группы лекарственных средств:
первая группа — лекарственные средства, выпущенные во вторичной (наружной) упаковке (за исключением лекарственных средств орфан) — с 1 сентября 2022 года;
вторая группа — лекарственные средства, выпущенные в первичной (внутренней) упаковке (при отсутствии вторичной (внешней) упаковки) и лекарственный ангро-продукт (за исключением орфанных лекарств/препаратов) — с 1 ноября 2022 года;
третья группа — орфанные препараты (применяемые для лечения редких, или орфанных заболеваний) и препараты, зарегистрированные в Узбекистане, в рамках процедуры признания результатов регистрации, осуществленной за пределами Республики Узбекистан — с 1 марта 2023 года;
четвертая группа — изделия медицинского назначения, включенные в перечень, утвержденный в установленном порядке — с 1 февраля 2025 года.