«Дорилар тўғридан-тўғри дорихоналарга етказилиши керак — ортиқча қайта сотишларсиз» — Фармагентлик раҳбари
Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директори Абдулла Азизов Gazeta’га берган интервьюсида импорт дори воситаларини фақат расмий дилерлар орқали сотишнинг янги тартибини тушунтирди.
Ўзбекистонда 1 июлдан бошлаб импорт дори воситаларини улгуржи ва чакана савдо корхоналарига фақат импорт қилувчи ташкилот ёки унинг расмий дилерлари орқали ҳамда электрон ҳисоб-фактура асосида сотишга рухсат этиладиган тартиб кучга кирган. Яъни импорт дориларни фақат уларни импорт қилган компаниялар ёки уларнинг расмий дилерларигина сотиши мумкин бўлади. Мустақил воситачилар ва рухсатсиз ташкилотлар бундай дори воситаларини қонуний равишда сота олмайди.
Фармацевтика агентлиги раҳбари янги механизм ҳудудларда дори тақчиллигига олиб келмаслигини таъкидлади, «чунки бизда дистрибьюторлар етарли». Бугунги кунда уларнинг сони 370 дан ошади, бу 2023 йилга (580) нисбатан 210 тага кам.
«Бу рақам тахминан 200 тага камайди, чунки биз GDP стандартларига риоя қилишни мажбурий қилиб қўйганмиз. Яъни уларда ҳарорат назорати мавжуд бўлган дори-дармонларни тўғри сақлаш учун шарт-шароитлар бўлиши керак. Бу муҳим. Ушбу стандартларнинг мажбурий жорий этилиши муносабати билан 200 дан ортиқ корхона фаолиятини тўхтатди — бу сифатни таъминлайди», — дея таъкидлади у.
Азизовнинг фикрича, 370 дистрибьютор Ўзбекистон учун жуда кўп. Келажакда, унинг кутилмасига кўра, ривожланган мамлакатларда бўлгани каби, компаниялар бирлашади.
«У ерда 300 та эмас, 10 га яқин йирик дистрибьютор бор. Илгари бизда дистрибьюторлар кўп эди. Бир компаниянинг ўз омбори бўлган, иккинчисида йўқ. Улар бир-бирларига товарларни қайта сотиб, пул ишлашган. Бизга шундай бизнес керакми? Бу маржа охир-оқибат аҳолининг елкасига тушади», — дейди у.
Агентликнинг мақсади — маҳсулотнинг фармацевтика компаниясининг расмий дистрибьютори ёки ваколатхонасидан тўғридан-тўғри дорихонага боришини таъминлаш.
«Аста-секин консолидацияга келамиз. Биз консолидациянинг икки турини кутяпмиз. GDP ва GPP стандартларининг жорий этилиши буни тезлаштирди. Дистрибьюторлар бирлашади, катталашади ва уларнинг сони камаяди. Дорихоналарда ҳам шундай бўлади. Аста-секин дорихоналар занжирига ўтамиз. Ривожланган мамлакатларда 20−30 та тармоқ бутун мамлакатни қамраб олади», — деди Азизов.
Бугунги кунда Ўзбекистонда 12 мингдан ортиқ дорихона фаолият кўрсатмоқда. Унинг фикрича, занжирли дорихоналарнинг афзаллиги шундаки, улар ҳажм учун ишлайди.
«У обрў ва миқёсга эътибор қаратади. Бу иккита асосий омил. Ўз обрўсини йўқотмаслик учун у сифатли таъминот ва рақобатбардош нархларни таъминлайди. Сотиш ҳажми қанчалик юқори бўлса, нархларни пасайтириш имконияти шунчалик кўп бўлади. Агар савдо ҳажми кичик бўлса, ҳар бир маҳсулот бирлигининг таннархи юқори бўлади, чунки харажатларни қоплаш керак», — дея тушунтирди у.
Фармацевтика агентлиги раҳбари дистрибьюторларга бошқа компаниялар билан бирлашишни тавсия қилмоқда.
«Биз битта дистрибьютордан товар олиб, шунчаки қайта сотиш амалиётини тўхтатишимиз керак. Пулни қандай топяпсиз? Бу пул, ҳа, фойда сифатида чўнтагингизга боради, лекин бу ҳаражатларнинг барчаси охир-оқибат халқнинг елкасига тушади. Бу аҳолига қандай фойда беради? Ҳеч қандай фойда йўқ — фақат зарар. Шунинг учун товарларни биринчи бўлиб импорт қилган киши уларни дорихонага сотиши, кейин эса тўғридан-тўғри дорихонага сотиши керак. воситачилар йўқолади, дори сифати ҳам яхшиланади», — деди у.
Нархлар ошиши хавфи ҳақидаги саволга жавоб берар экан, у харажатлар назорати референт нархлари механизми орқали таъминланишини эслатди:
«Бизда референт нархларни тартибга солиш механизми бор. Назорат қонунчилик орқали амалга оширилади. Биз ҳар доим бошқа ўнта давлатдан нархларни оламиз, уларда бу дори учун қандай нархлар борлигини ўрганамиз. Кейин ўртачани олиб, солиштириш механизмини қўллаймиз. Ҳамма нарса шу орқали тартибга солинади. У ерда нарх ошиши кутилмайди. Очиғини айтганда, бу чора биринчи навбатда нархни пасайтиришга қаратилган», — деди Азизов.

Директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли Абдулла Азизов в беседе с «Газетой» разъяснил новый порядок продажи импортных лекарств только через официальных дилеров.
С 1 июля в Узбекистане вступил в силу порядок, согласно которому реализация ввезённых в Узбекистан лекарств оптовым и розничным продавцам допускается только через организацию-импортёра или его официальных дилеров и на основании электронного счёта-фактуры. То есть продавать импортные лекарства смогут только компании, которые сами ввезли продукцию, или их официальные дилеры. Независимые посредники и неуполномоченные организации не смогут легально продавать такие препараты.
Глава Фармагентства заявил, что новый механизм не приведёт к дефициту препаратов в регионах, «потому что у нас достаточно дистрибьюторов». На сегодняшний день их более 370, что на 210 меньше по сравнению с 2023 годом (580).
«Количество сократилось примерно на 200, потому что мы сделали обязательным соблюдение стандартов GDP. То есть у них должны быть условия для правильного хранения лекарств с соблюдением температурного режима. Это важно. За счёт обязательного введения этих стандартов более 200 компаний прекратили деятельность — это обеспечивает качество», — подчеркнул он.
Азизов считает, что 370 дистрибьютеров — это много для Узбекистана. В будущем, как он ожидает, компании будет укрупняться, как это уже происходит в развитых странах.
«Там работает около 10 крупных дистрибьюторов, а не 300. У нас раньше было много дистрибьюторов. У одной компании был свой склад, у другой не было. Они лишь перепродавали друг другу товар и делали деньги. Нам нужен такой бизнес? Эта маржа в конечном итоге ложится на плечи населения», — сказал он.
Цель агентства — чтобы товар напрямую попадал из рук официального дистрибьютора или представительства фармкомпании в аптеку.
«Мы постепенно придём к консолидации. У нас ожидается два вида консолидации. Внедрение стандартов GDP и GPP это ускорило. Дистрибьюторы будут объединяться, укрупняться, их количество сократится. То же самое произойдёт и с аптеками. Постепенно мы перейдём к сетевым аптекам. В развитых странах 20−30 сетей полностью покрывают всю страну», — заявил Азизов.
Сегодня в Узбекистане работают свыше 12 тысяч аптек. По его мнению, преимущество сетевых аптек заключается в том, что они работают на объёмы.
«Она ориентируется на репутацию и масштаб. Это два ключевых фактора. Чтобы не потерять репутацию, она обеспечивает качественные поставки и конкурентные цены. Чем больше объёмы продаж, тем больше возможности снизить цены. Если объёмы продаж малы, то стоимость каждой единицы товара будет выше, так как нужно покрывать расходы», — пояснил он.
Глава Фармагентства рекомендует дистрибьюторам объединяться с другими компаниями.
«Надо прекратить эту практику, когда вы берёте товар у одного дистрибьютора и просто перепродаёте его дальше. На чём вы зарабатываете? Эти деньги, да, идут вам в карман как прибыль, но все эти расходы в итоге ложатся на плечи людей. Какую пользу это даёт населению? Никакой пользы — только вред. Поэтому тот, кто первым ввёз товар, должен напрямую продавать его аптеке, а аптека — реализовывать покупателям. Тогда лишние посредники исчезнут, и качество лекарств тоже повысится», — указал он.
Отвечая на вопрос о рисках завышения цен, он напомнил, что контроль за стоимостью обеспечивается через механизм референтных цен:
«У нас есть механизм регулирования референтных цен. Контроль осуществляется через законодательство. Мы всегда берём цены из десяти других стран, изучаем, какие у них цены на этот препарат. Потом берём среднее и применяем механизм сопоставления. Через это всё и регулируется. Там никакого роста цен не ожидается. Честно говоря, эта мера направлена в первую очередь на то, чтобы снизить цену», — заявил Азизов.