Дунё бўйлаб болалар орасида гипертония ўсиб бораётгани аниқланди
Олимлар бу тенденцияни турмуш тарзининг ёмонлашуви ва семириш ҳолатларининг кўпайиши билан боғламоқда.
Дунёда болалар гипертонияси билан касалланиш ҳолатлари кўпаймоқда, дейилади Lancet порталида эълон қилинган тадқиқотда.
Олимлар бу тенденцияни турмуш тарзининг ёмонлашуви ва семириш ҳолатларининг кўпайиши билан боғламоқда. Нашр муаллифлари қарийб 444 минг болани қамраб олган мақолалар маълумотларини таҳлил қилиб, 2000-2020 йиллар оралиғида болалар гипертониясининг тарқалиши деярли икки бараварга ошганини аниқлашга муваффақ бўлди: ўғил болаларда 3,4 фоиздан 6,53 фоизгача ва қизларда 3 фоиздан 5,82 фоизгача.
Тадқиқот натижаларини шарҳлар экан, Испания кардиология жамияти президенти Игнасио Фернандес Лосано мутахассислар ўз амалиётида узоқ вақтдан бери кузатиб келаётган нарса тасдиқланганини айтди.
«Бу хавотирли, чунки биз болалар ва ўсмирларда юрак-қон томир тизимининг ҳолати доимий равишда ёмонлашиб бораётганини кўрмоқдамиз. Гипертония - бу катталар касаллиги ва унинг бундай ёшда пайдо бўлиши хавотир уйғотади», деб огоҳлантирди у.
ЖССТ маълумотларига кўра, 2020 йил охирида дунёда 1,13 миллиард одамда гипертония касаллиги мавжуд бўлиб, уларнинг тахминан 40 фоизи ўз касаллиги ҳақида билмайди ва фақат 10 фоизи даволанади.

В мире увеличивается количество случаев детской гипертонии - Lancet
В мире увеличивается количество случаев детской гипертонии, говорится в исследовании, опубликованном на портале Lancet.
"Детская гипертония поражает значительную и растущую долю детского населения во всем мире", — сообщает издание.
Ученые связывают эту тенденцию с ухудшением образа жизни и ростом числа случаев ожирения. Проанализировав данные статей, охвативших в общей сложности 443 914 детей, авторам публикации удалось установить, что в период с 2000 по 2020 год распространенность детской гипертонии увеличилась почти в два раза: с 3,4% до 6,53% у мальчиков и с 3,02% до 5,82% у девочек.
Комментируя результаты исследования, президент Испанского кардиологического общества Игнасио Фернандес Лосано заявил, что они только подтверждают то, что уже давно специалисты наблюдают в своей практике.
"Это вызывает тревогу, поскольку мы видим, что состояние сердечно-сосудистой системы у детей и подростков постоянно ухудшается. Гипертония — это болезнь взрослых, и ее появление в столь юном возрасте вызывает тревогу", — предупредил он.
Артериальная гипертензия — синдром повышения систолического артериального давления (САД) от 140 мм рт. ст. и выше и одновременно или самостоятельно — диастолического АД (ДАД) ≥ 90 мм рт. ст.
По данным ВОЗ на конец 2020 года, гипертония имеется у 1,13 миллиарда человек в мире, при этом около 40% из них не знают о своем заболевании и только десять процентов получают лечение.