Дунёдаги энг юқумли касалликлардан бири қизамиқ Европа Иттифоқи мамлакатларида тарқалмоқда.
Бу ҳақда Euronews хабар берди. 2024 йилда Европа ва Марказий Осиёда қизамиқ билан касалланиш ҳолати 127 350 тага етиб, 1997 йилдан бери энг юқори кўрсаткични қайд этганди.
Соғлиқни сақлаш идоралари яқин ойларда касалланиш ҳолатлари кўпайиши мумкинлигидан огоҳлантирган. Касалликларнинг олдини олиш ва назорат қилиш бўйича Европа маркази маълумотларига кўра, 2025 йилда Европа Иттифоқи бўйлаб қизамиқ билан касалланишнинг 5,5 мингга яқин ҳолати қайд этилган. Сўнгги бир йил ичида эмланмаган 5 ёшгача бўлган болалар орасида кўплаб ҳолатлар учраган, дейилади агентлик хабарида.
Қизамиқ одатда енгил ёки ўртача оғирликдаги касаллик ҳисобланади. Аммо баъзи ҳолларда ўлимга олиб келиши мумкин. Эмлаш орқали касалликдан фориғ бўлиш мумкин.
Европа Иттифоқида қизамиқ билан касалланганларнинг аксарияти Руминияга тўғри келади. Мамлакатда апрель ойи охирида 3605 та касалланиш ҳолати қайд этилган. 3 киши ҳалок бўлган. 2023 йилда аҳолининг атиги 62 фоизи қизамиққа қарши тўлиқ эмланган. Бу касаллик тарқалишининг олдини олиш учун зарур бўлган 95 фоизлик чегарадан анча паст.
2025 йилнинг шу даврига қадар Францияда қизамиқ билан касалланиш ҳолатлари 526 тани ташкил этди. Бу қисман жорий йилда мамлакатга олиб келинган қизамиқ ҳолатлари сонининг сезиларли даражада кўпайиши билан боғлиқ, дея таъкидланган. Камида 41 та ҳолат Марокашдан олиб кирилган деб қаралмоқда. 2024 йилда эса 26 та ҳолат қайд этилган. 2023 йилда Францияда аҳолининг 93 фоизи тўлиқ эмланган. Аммо халқ орасида эмланмаганлар бўлса, касаллик осонгина тарқалиши мумкин.
Нидерландияда 2025 йилнинг дастлабки 4 ойида қизамиқ билан касалланиш бўйича 371 та ҳолат қайд этилган. Марокаш ёки Руминияда қизамиқ билан касалланиб, кейин мамлакатга келган одамлар орасида 20 дан ортиқ ҳолат аниқланган.
Нидерландия соғлиқни сақлаш идоралари, масалан, бошланғич мактаблар ёки болалар муассасаларида қизамиқ инфекциялари кластерлари мавжудлигини, аксарият ҳолатлар 10 ёшгача бўлган болалар орасида кузатилишини билдирган. Нидерландия Европа Иттифоқида 81 фоиз билан қизамиққа қарши эмланишнинг энг паст кўрсаткичига эга. Фақат Руминия ва Кипрда (80 фоиз) қамров даражаси пастроқ.

В Европе распространяется одно из самых заразных заболеваний в мире.
Об этом сообщил Euronews.Корь растет уже несколько месяцев. Прошлый год был худшим по кори в Европе и Центральной Азии с 1997 года, когда в регионе было зарегистрировано более 120 000 случаев.
Органы здравоохранения предупреждают, что в ближайшие месяцы число случаев заболевания, вероятно, возрастет. По данным Европейского центра профилактики и контроля заболеваний (ECDC), в 2025 году в странах Европейского союза было зарегистрировано около 5500 случаев кори.
По данным агентства, за последний год многие случаи заболевания были зарегистрированы среди непривитых детей в возрасте до пяти лет.
Корь обычно является легкой или умеренно тяжелой болезнью, но в некоторых случаях она может привести к смертельным осложнениям. Она чрезвычайно заразна, но вакцинация эффективна для предотвращения заболевания людей.
Подавляющее большинство случаев кори в ЕС приходится на Румынию, где по состоянию на конец апреля зарегистрировано 3605 случаев заражения. Три человека умерли. В 2023 году только 62 процента населения были полностью вакцинированы против кори, что намного ниже порогового значения в 95 процентов, необходимого для предотвращения вспышек заболевания.
По данным ECDC, с начала года во Франции было зарегистрировано 526 случаев кори, что отчасти обусловлено «заметным ростом» числа случаев кори, завезенных в страну в этом году. По меньшей мере 41 случай заражения был связан с тем, кто привез вирус из Марокко, по сравнению с 26 случаями в 2024 году. В 2023 году 93% людей во Франции были полностью вакцинированы. Но если в сообществе есть группы непривитых людей, корь может легко распространиться.
В Нидерландах за первые четыре месяца 2025 года было зарегистрировано 371 случай заражения корью. Более двух десятков случаев заболевания были зарегистрированы среди людей, которые заразились корью в Марокко или Румынии, а затем приехали в Нидерланды. Органы здравоохранения Нидерландов заявили, что существуют «очаги» заражения корью, например, в начальных школах или детских учреждениях, причем большинство случаев заболевания приходится на детей в возрасте до 10 лет. Однако они подчеркнули, что общенациональной вспышки кори нет. В Нидерландах один из самых низких показателей вакцинации от кори в ЕС — 81 процент. Только в Румынии и на Кипре (80 процентов) уровень охвата ниже.
В Италии в 2025 году было зафиксировано 268 случаев заражения корью. В целом за год, закончившийся в конце января, здесь было зарегистрировано больше случаев заболевания, чем где-либо в ЕС, за исключением Румынии. Уровень вакцинации против кори в стране в 2023 году составил 85 процентов, что слишком низко для предотвращения вспышек заболевания.
Вспышки кори наблюдаются в нескольких частях Испании, в результате чего в этом году было зарегистрировано 251 случай заражения корью. Несколько случаев также были завезены из-за пределов Испании, сообщил ECDC.
Примечательно, что в 2023 году 92 процента населения Испании были полностью вакцинированы от кори, что позволило стране достичь практически коллективного иммунитета.