АОКАда Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги раҳбарияти иштирокида ўтказилган матбуот анжуманида тадбиркорлик субъектларига фармацевтика фаолияти учун давлат стандарти жорий этиш билан боғлиқ янгиликлар ҳақида маълумот берилди.
2023 йил 9 ойи давомида Зарур амалиётлар марказига фармацевтик инспекциялар ўтказиш юзасидан жами 269 та ариза келиб тушган бўлиб булардан 19 таси маҳаллий корхоналарда ва 98 таси хорижий корхоналарда GMP инспекцияси ўтказиш бўйича, 148 таси маҳаллий дистрибюторларда GDP инспекцияси ўтказиш бўйича, 1 таси ҳусусий божхона омборҳонасида GSP инспекцияси ўтказиш бўйича ва 3 таси дорихоналарда GPP инспекцияси ўтказиш бўйича келиб тушган.
Ушбу аризалар асосида 14 та маҳаллий корхоналарда ва 22 та хорижий корхоналарда GMP юзасидан, 114 та маҳаллий дистрибюторларда GDP юзасидан ҳамда 1 та ҳусусий божхона омборҳонасида GSP юзасидан фармацевтик инспекция ўтказилган.
Ўтказилган инспекциялар натижасида 11 та маҳаллий ва 5 та хорижий корхоналарга GMP сертификатлари, 87 та маҳаллий дистрибюторларга GDP сертификатлари ва 1 та ҳусусий божхона омборхонасига GSP сертификати тақдим қилинган.
Шунингдек, 1 та маҳаллий ва 1 та хорижий корхонага GMP сертификати ҳамда 4 та маҳаллий дистрибюторга GDP сертификати тақдим қилиш рад этилган.
Ўтказилган инспекция назоратлари асосида 12 та GMP, 3 та GDP ва 1 та GLP сертификатлари амал қилиш муддатлари инспекция мобайнида аниқланган номувофиқликлар тўлиқ бартараф этилгунига қадар вақтинчалик тўхтатилган бўлиб, ҳозирда ушбу сертификатлар сони 1 та GDP ҳамда 1 та GLP сертификатини ташқил қилмоқда.
Бугунги кунда республикада дори воситаларини ишлаб чиқарувчи маҳаллий корхоналар сони 82 тани ташкил этиб, уларнинг 40 тасида, жами 147 та ишлаб чиқариш линияларида “Зарур ишлаб чиқариш амалиёти - GMP” “Ўзбекистон Республикаси Давлат стандарти талаблари жорий қилинган.
Фармацевтика маҳсулотларини улгуржи сотиш билан шуғулланувчи 600 га яқин маҳаллий корхоналар мавжуд бўлиб, уларнинг 117 тасида “Зарур дистрибюторлик амалиёти - GDP” Ўзбекистон Республикаси Давлат стандарти талаблари жорий қилинган.
Клиник олди тадқиқотлар ўтказувчи лабораториялар сони 6 тани ташкил этиб, улардан 1 тасида “Зарур лаборатория амалиёти - GLP” сертификати мавжуд.
Клиник тадқиқотлар ўтказувчи клиник базалар сони 88 та, фармацевтика маҳсулотларини чакана реализация қилувчи дорихоналар сони 16 мингга яқин бўлиб уларнинг бирортаси ҳам “Зарур клиника амалиёти - GCP” ва “Зарур дорихона амалиёти – GPP” сертификатларини олмаган.
Президент фармонларига асосан 2024 йил 1 январга қадар фармацевтика сохасида фаолият юритаётган барча корхона ва ташкилотлар GхP давлат стандарти талабларини ўз иш фаолиятларига жорий этишлари белгилаб қўйилган.

На пресс-конференции, состоявшейся в АИМК с участием руководства Агентства развития фармацевтической отрасли, субъекты предпринимательства были проинформированы о новостях, связанных с введением государственного стандарта фармацевтической деятельности.
За 9 месяцев 2023 года в Центр надлежащих практик поступило 269 заявок на проведение фармацевтических проверок, из них 19 на проведение GMP-инспекций на отечественных предприятиях и 98 на иностранных предприятиях, 148 на проведение проверок GDP у местных дистрибьюторов и 1 заявка для проверки GLP на частном таможенном складе при проведении, а также 3 для проведения проверки GPP в аптеках.
На основании этих заявок фармацевтическая инспекция была проведена на 14 местных предприятиях и 22 иностранных предприятиях в рамках GMP, в 114 местных дистрибьюторах в рамках GDP и на 1 частном таможенном складе в рамках GSP. По итогам проверок сертификаты GMP выданы 11 отечественным и 5 иностранным предприятиям, сертификаты GDP выданы 87 отечественным дистрибьюторам, сертификат GSP выдан 1 частному таможенному складу.
Также 1 отечественному и 1 иностранному предприятию было отказано в сертификате GMP, а 4 отечественным дистрибьюторам было отказано в сертификате GDP. По результатам инспекционного контроля сроки действия 12 сертификатов GMP, 3 GDP и 1 GLP были временно приостановлены до полного устранения несоответствий, обнаруженных в ходе проверки, и теперь количество этих сертификатов составляет 1 сертификат GDP и 1 GLP.
На сегодняшний день количество местных предприятий, производящих лекарственные средства в республике составляет 82, и на 40 из них (всего 147 производственных линии) внедрены требования Государственного стандарта Республики Узбекистан «Надлежащая производственная практика – GMP».Оптовой реализацией фармацевтической продукции занимаются около 600 местных предприятий, из них 117 выполнили требования Государственного стандарта Республики Узбекистан «Надлежащая дистрибьюторская практика – GDP».
Количество лабораторий, проводящих доклинические исследования – 6, из них 1 имеет сертификат «Надлежащая лабораторная практика – GLP». Количество клинических баз, проводящих клинические исследования - 88, количество аптек, реализующих фармацевтическую продукцию в розницу - около 16 000, ни одна из них не получила сертификатов "Надлежащая клиническая практика - GCP" и "Надлежащая аптечная практика - GPP".
Согласно указам президента, все предприятия и организации, работающие в фармацевтической отрасли, должны к 1 января 2024 года внедрить требования государственного стандарта GxP в свою трудовую деятельность.