FDA дорилар ҳақидаги ёлғон маълумотларга қарши кураш бўйича қўлланмани янгилади
FDA соғлиқни сақлаш соҳасида дезинформация тарқалишига қарши курашиш бўйича янгиланган тавсияларни жамоатчилик муҳокамасига тақдим этди.
Мақсад - Америка регулятори томонидан тартибга солинадиган тиббий маҳсулотлар тўғрисида қарор қабул қилиш учун жамоатчиликнинг аниқ, долзарб ва илмий асосланган маълумотларга эга бўлишини таъминлаш.
"Фан ва тиббиёт ҳақидаги миш-мишларнинг кўпайиши беморлар ва истеъмолчиларни хавф остида қолдиришда давом этмоқда. Биз ушбу соғлиқни сақлаш муаммосини ҳал қилишга содиқмиз ва соғлиқни сақлаш экотизимида барча томонларни фаол рол ўйнашни қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантиришда давом этамиз," - дейилади FDA баёнотида.
Бугунги кунда тиббий хизмат кўрсатувчилар ва истеъмолчилар дори-дармонлар ва уларнинг организмга таъсири билан боғлиқ маълумотларни олиш учун тез-тез интернетга мурожаат қилишади. Шу билан бирга, сайтларда кўплаб ёлғон фикрлар ва хулосалар тарқалади ва ижтимоий тармоқ платформаларининг тузилиши ва машҳурлиги тиббий маҳсулотлар ҳақидаги ёлғон, ноаниқ ёки чалғитувчи маълумотлар кенг аудитория орасида тезда тарқалиши мумкинлигини англатади.
Нотўғри маълумотларга асосланган тиббий қарорлар қабул қилиш салбий оқибатларга олиб келиши мумкин, чунки бу беморлар ва тиббий хизмат кўрсатувчиларнинг хавфсиз бўлмаган ва самарасиз даволаш усулларини танлашига ёки самарали даволаш усулларидан воз кечишига олиб келиши мумкин. FDA бундай маҳсулотлар ҳақидаги сохта маълумотларни зудлик билан йўқ қилишни жуда муҳим деб ҳисоблайди.
Қайта кўриб чиқилган раҳбарият лойиҳаси ишлаб чиқарувчи компанияларнинг жамоатчиликка улар ҳақида ҳақиқий, аниқ ва илмий асосланган маълумотларни олишда ёрдам бериш борасидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлайди. Хусусан, қайта кўриб чиқилган "Тиббиёт ускуналари ва рецепт билан бериладиган препаратлари тўғрисидаги дезинформатсияга қарши курашиш бўйича савол-жавоблар" қўлланмасининг лойиҳаси маъқулланган дори воситалари ҳақидаги дезинформацияга қарши курашиш учун маълум турдаги интернет хабарларини ("махсус мослаштирилган жавоб хабарлари") ишлаб чиқарувчи компанияларни қўллаб-қувватлашга қаратилган.
Масалан, таниқли шахс, тиббий хизмат кўрсатувчи ёки компания номидан ишламайдиган нуфузли шахс ижтимоий тармоқларда дори ҳақида ёлғон ёки чалғитувчи маълумотларни эълон қилганда, компания FDA томонидан таклиф қилинган хабар турини танлаши мумкин. Бундан ташқари, ушбу қайта кўриб чиқилган қўлланма лойиҳаси компанияларга қарши курашиш учун танлаши мумкин бўлган Интернетда топилган дезинформация турларини кўрсатадиган кўплаб мисолларни тақдим этади.

FDA обновило руководство по борьбе с дезинформацией о лекарствах
FDA представило для общественного обсуждения обновленные рекомендации по борьбе с распространением дезинформации в сфере здравоохранения.
Цель — обеспечить доступ общественности к точным, актуальным и научно обоснованным данным для принятия решений о регулируемых американским регулятором медицинских продуктах.
«Растущее распространение слухов о науке и медицине продолжает подвергать пациентов и потребителей риску. Мы по-прежнему тверды в своей приверженности решению этой проблемы общественного здравоохранения и продолжаем поддерживать и поощрять все стороны в экосистеме общественного здравоохранения играть активную роль», — говорится в сообщении регулятора.
Сегодня поставщики медуслуг и потребители часто обращаются к интернету для получения информации, связанной с лекарствами и их воздействием на организм. При этом на сайтах распространяется множество ложных утверждений и выводов, а структура и популярность платформ социальных сетей означают, что ложная, неточная или вводящая в заблуждение информация о медицинских продуктах может быстро распространяться среди широкой аудитории.
Принятие медицинских решений на основе неточной информации может иметь неблагоприятные последствия, поскольку это может привести к тому, что пациенты и поставщики медицинских услуг будут выбирать небезопасные и неэффективные методы лечения или отказываться от эффективных методов лечения. FDA считает критически важным оперативно устранять фейки о такой продукции.
Пересмотренный проект руководства поддерживает усилия компаний-производителей в оказании помощи общественности в получении фактической, точной и научно обоснованной информации о них. В частности, пересмотренный проект руководства «Вопросы и ответы по противодействию дезинформации о медицинских приборах и рецептурных препаратах» призван поддержать компании, которые выпускают определенные виды интернет-сообщений («специально адаптированные ответные сообщения») для противодействия интернет-дезинформации об их одобренных препаратах.
Например, компания может выбрать предложенный FDA тип сообщения, когда знаменитость, поставщик медицинских услуг или влиятельный человек, не действующий от имени компании, публикует ложные или вводящие в заблуждение данные о лекарстве в социальных сетях. Кроме того, этот пересмотренный проект руководства предоставляет компаниям множество примеров, иллюстрирующих типы дезинформации, найденной в интернете, которые компания может выбрать для противодействия.