Грипп мавсуми: ЖССТ касалликдан ҳимояланиш учун 5 та муҳим тавсия берди
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг Европа минтақавий бюроси директори Ханс Клюге кўҳна қитъа ва Марказий Осиёнинг 53 мамлакатида мавсумий гриппдан йилига 72 мингга яқин киши вафот этаётганини маълум қилди.
“Ушбу ўлим ҳолатларининг аксариятини олдини олиш мумкин, — дейди у. — Бунинг учун, энг аввало, аҳолининг иммунитети заиф қатлами хасталикка қарши вакциналар билан “ҳимояланиши” керак”.
Қайд этилганидек, куз-қиш мавсумида грипп ва коронавирусга чалиниш хавфи ортади. Ушбу касалликлар катта ёшли кишилар, ҳомиладор аёллар ва иммунитети заиф ҳамда сурункали касалликлари бор одамларда оғир асоратлар билан ўтиши мумкин.
Шу боис мазкур хавф гуруҳига мансуб қатлам бу даврда ўз соғлигига янада эътиборли бўлишлари лозим. Бунинг учун ЖССТ 5 та энг асосий эҳтиёт чорасига амал қилишни тавсия қилади.
» Эмланиш — мавсумий респиратор инфекциялардан ҳимояланишнинг энг мақбул йўли.
» Грипп, ЎРВИ, СOVID-19га чалинганлар шифокорга мурожаат қилишлари ва имкон қадар уйда қолиб даволанишлари зарур.
» Жамоат жойларида ниқоб тақиш — сизни хасталикни юқтиришдан асрайди.
» Шахсий гигиена қоидаларига амал қилиб, қўлларнинг тозалигига риоя қилиш муҳим.
» Хоналарни тез-тез шамоллатиб туриш тавсия этилади. Бу вирусларнинг кўпайиши ва кенг тарқалишига тўсиқ бўлади.
Доктор Ханс Клюгенинг таъкидлашича, ана шундай ҳолатларни инобатга олиб, бу йил ЖССТ томонидан “Сизга қандай хавф таҳдид солаётганини ўзингиздан кўра ҳеч ким яхшироқ билмайди” шиори остида тарғибот кампанияси эълон қилинди.

Сезон респираторных инфекций: ВОЗ предлагает пять мер предосторожности
Директор Европейского бюро ВОЗ д-р Ханс Клюге сообщил сегодня, что в 53 странах Европы и Центральной Азии по-прежнему наблюдается до 72 000 смертей в год от сезонного гриппа, что составляет примерно 20 процентов глобального бремени.
«Подавляющее большинство этих смертей можно предотвратить», – сказал он, добавив, что наиболее уязвимые группы населения «должны быть защищены» вакциной, которая, как доказано, предотвращает болезнь и тяжелые исходы.
С наступлением осенне-зимнего сезона активизировалась циркуляция респираторных вирусов, и сейчас особенно важно знать о том, какие риски вам угрожают, и принять меры для защиты себя и окружающих вас уязвимых людей.
В ВОЗ предлагают пять мер, которые помогут это сделать.
Во-первых, рекомендуется сделать прививку;
во-вторых, оставаться дома при плохом самочувствии;
в-третьих, надевать маску в местах скопления людей;
в-четвертых, соблюдать чистоту рук;
в-пятых, проветривать помещения.
«В этом году мы проводим кампанию под лозунгом "Никто не знает, какие риски угрожают вам, лучше вас самих". Мы призываем людей оценить угрожающие им факторы риска и понять свою способность делать осознанный выбор в интересах самих себя и окружающих», – говорит Кристиана Салви, региональный советник по информированию о рисках, взаимодействию с населением и противодействию инфодемии в ЕРБ ВОЗ.
Призывая людей "беречь себя так, как можете только вы" (#LikeOnlyYouCan), кампания стимулирует упреждающие меры по защите здоровья и поощряет солидарность и ответственность за общее дело.
Кампания предполагает распространение адресованных конкретным уязвимым подгруппам тезисов и сообщений, которые призваны напоминать об угрожающем им риске и о мерах защиты, а хэштег "как можете только вы" (#LikeOnlyYouCan) подчеркивает одновременно ответственность людей за решения, которые они принимают, и возможность принимать эти решения самостоятельно.