Aгар Aмерика регулятори уни маъқулласа, КаrХТ сўнгги бир неча ўн йилликларда шизофрения учун фармакотерапиянинг биринчи тубдан янги вариантига айланади.
Karuna Therapeutics лойиҳасининг асосий афзалликларидан бири шизофренияни жиддий йон таъсирларнинг (масалан, уйқучанлик ва тана вазнининг ортиб бориши) йўқлиги ва клиник самарадорликдир.
"КаrХТ, агар маъқулланса, шизофрения учун фармакотерапияга бир неча ўн йиллар давомида таклиф қилинган биринчи янги ёндашув бўлади", деди Karuna Therapeutics президенти ва бош директори Билл Мери.
Ушбу маҳсулотнинг бозор салоҳияти уни рўйхатдан ўтказишдан олдин инвесторларни жалб қила бошлади. Шундай қилиб, Royalty Pharma Karuna Therapeutics, PureTech эгасига келажакдаги сотувлар учун роялти олиш учун 100 миллион AҚШ долларини тўлади.

Инновационный препарат от шизофрении ждет регистрации
Бостонская компания Karuna Therapeutics подала в FDA заявку на KarXT — препарат для лечения шизофрении, отличающийся улучшенным профилем безопасности.
Если американский регулятор его одобрит, KarXT станет первым принципиально новым вариантом фармакотерапии шизофрении за последние несколько десятков лет.
Одно из главных преимуществ проекта Karuna Therapeutics — клиническая эффективность в сочетании с отсутствием тяжелых побочных эффектов (в т.ч. сонливости и увеличение веса), которыми грешат все существующие лекарства, применяемые в терапии шизофрении.
«KarXT, если он будет одобрен, станет первым новым подходом к фармакотерапии шизофрении, предложенным за несколько десятилетий», — заявил в пресс-релизе президент и генеральный директор Karuna Therapeutics Билл Мери.
Помимо этого, компания тестирует ксаномелин-троспиум в условиях психоза при болезни Альцгеймера.
Рыночный потенциал этого продукта начал привлекать инвесторов еще до его регистрации. Так, Royalty Pharma заплатила владельцу Karuna Therapeutics, компании PureTech, 100 миллионов долларов США за роялти от будущих продаж.