Европа Иттифоқида дори воситаларининг сурункали танқислиги қайд этилди
2023 ва 2024 йилларда инсон соғлиги учун муҳим бўлган дори воситалари етказиб берилишида кузатилган муаммолар Европа Иттифоқи мамлакатлари учун жиддий хавотир уйғотмоқда.
Европа ҳисоб палатасининг (ECA) янги ҳисоботига кўра, дори воситаларининг "сурункали" танқислиги сўнгги икки йилда энг юқори даражага етган. 2022 йилдан 2024 йил октябригача ЕИда инсон соғлиги учун ҳал қилувчи аҳамиятга эга бўлган 136 номдаги дори воситасининг етишмовчилиги кузатилган. Ушбу рўйхатга инфекцияларни даволашда кенг қўлланиладиган антибиотиклар ҳам киритилган.
2023 ва 2024 йилларда дори воситалари танқислиги бўйича мутлақ рекорд қайд этилган — мос равишда 48 ва 46 ҳолат. 2024 йил бошидан октябрь охиригача ЕИга аъзо 27 мамлакатдан камида 21 таси шошилинч аҳамиятга эга дори воситаларининг етишмовчилиги ҳақида расмий равишда хабар берган. Энг кўп танқислик ҳолатлари Бельгия, Испания ва Францияда кузатилган.
2024 йил январь ойида эса Европа иқтисодий ҳудудининг 19 давлати "қишки" антибиотиклар танқислигига дуч келган. 11 та давлатда бундай етишмовчилик шошилинч ва жиддий даражада деб баҳоланган.
Муаммо сабаблари ва оқибатлари
Дори воситаларининг етишмовчилигига бир қатор омиллар сабаб бўлмоқда. Жумладан, талабнинг ошиб бориши, ишлаб чиқаришдаги кечикишлар, ишлаб чиқариш қувватлари билан боғлиқ муаммолар ва энергия харажатларининг ортиши танқисликнинг асосий сабаблари сифатида кўрсатилган.
"Миллий харид жараёнларида барқарорлик учун кам миқдорда рағбат берилгани нархларга бўлган босимни кучайтирмоқда", — дейилади ҳисоботда.
Европада ишлаб чиқариш харажатлари Осиёга нисбатан 20–40 фоизга юқори экани қайд этилган. IQVIA таҳлилий компанияси маълумотларига кўра, бу ҳолат ЕИнинг фаол фармацевтик моддалар бўйича Осиёга 70 фоизга ва дори воситаларидаги асосий биокимёвий моддалар (прекурсорлар) бўйича 79 фоизга боғлиқ бўлиб қолишига олиб келган.
Бу эса нафақат беморларга салбий таъсир кўрсатмоқда, балки миллий соғлиқни сақлаш тизимлари учун катта иқтисодий юкни келтириб чиқармоқда.
Мутахассислар фикри
"Дори воситаларининг танқислиги — бутун Европа Иттифоқи бўйлаб доимий муаммо бўлиб қолмоқда ва у ҳанузгача иттифоқ учун сурункали бош оғриғи саналади. Бундай ҳолатлар тобора кўпайиб, янада жиддий тус олмоқда. 2023 ва 2024 йилларда кузатилган танқислик даражалари тарихдаги энг юқори нуқтага етди", — деди Европа ҳисоб палатаси ҳисоботини журналистларга тақдим этар экан, Клаус-Хайнер Лене.

Какие лекарства в ЕС в дефиците?
Новый отчет показывает, что "хроническая" нехватка лекарств в ЕС достигла максимального уровня за последние два года. В этот список попал распространенный антибиотик, используемый для лечения многих инфекций.
В период с 2022 по октябрь 2024 года в странах Европейского союза наблюдался дефицит 136 лекарственных препаратов, которые считаются "критически важными" для здоровья людей, говорится в новом докладе Европейской счетной палаты (ECA).
В 2023 и 2024 годах этот показатель достиг самого высокого уровня - 48 и 46 случаев критического дефицита в год соответственно.
Не менее 21 из 27 государств ЕС сообщали о критической нехватке с начала 2024 года до конца октября 2024 года.
Наибольшая критическая нехватка лекарств отмечается в Бельгии, Испании и Франции.
В январе 2024 года 19 стран Европейской экономической зоны (ЕЭЗ) столкнулись с нехваткой "зимних" антибиотиков, причем в 11 странах была зафиксирована критическая нехватка.
"Нехватка лекарств - постоянная проблема во всем ЕС, и это по-прежнему хроническая головная боль для блока. Эта ситуация случается все чаще и становится все более серьезной. В 2023 и 2024 годах уровни дефицита были доселе невиданными", - заявил журналистам Клаус-Хайнер Лене, представляя доклад ЭКА.
В чём проблема?
Дефицит объясняется несколькими факторами, в том числе ростом спроса, задержками в производстве, проблемами с производственными мощностями и повышением стоимости энергии.
"Низкий уровень вознаграждения за устойчивость в рамках национальных закупочных процедур усиливает ценовое давление", - говорится в докладе.
По оценкам, производственные затраты в ЕС на 20-40 % выше, чем в Азии.
По данным аналитической компании IQVIA, это приводит к тому, что ЕС на 70% зависит от Азии в плане активных фармацевтических ингредиентов и на 79% в плане прекурсоров лекарств (биохимических веществ, из которых они образуются).
Это негативно сказывается на пациентах и представляет собой существенные экономические затраты для национальных систем здравоохранения.
Как страны ЕС сообщают о недостатке лекарств?
Однако проводить сравнение между странами ЕС довольно сложно, поскольку существуют различия в том, как страны сообщают о нехватке лекарств.
Например, в Италии власти должны быть уведомлены за четыре месяца до предполагаемого перебоя в поставках.
В Австрии необходимо немедленно сообщать о нехватке рецептурных лекарств, если их хватает не более чем на две недели.
Меры по накоплению запасов лекарств также различаются.
Например, в Дании национальное требование к запасам составляет шесть недель от ожидаемого объема продаж, в ФРГ - полгода.
Амоксициллин, распространенный антибиотик, используемый для лечения многих инфекций, и вертепорфин, который помогает при глазных заболеваниях, оказались в списке дефицитных лекарств в конце 2024 года.