Бугунги кунда ижтимоий тармоқлардаги саҳифалар ва телеграм мессенжерида ташкил этилган гуруҳ ва каналлар орқали овқатга қўшиладиган биологик фаол қўшимчалар, малҳамлар, суртмалар, бальзамлар, дамламалар, сувларнинг тиббиётда даволаш қийин бўлган касалликларни даволаш ва олдини олишда (профилактикада) энг мақбул ва самарали восита кўринишида тарғибот қилиш кучаймоқда.
Бунда ушбу маҳсулотларнинг рекламаси “минг бир хасталикка даво” сифатида, “мўъжизакор” таъсири ҳақида истеъмолчиларни чалғитадиган ёлғон ёки ноаниқ, бўрттирувчи иборалар асосида жойлаштирилиши, таниқли шахслар ва жамоат арбоблари томонидан мазкур маҳсулотларни тавсия қилиниши, даволашда фойдаланганликлари, таъсир доираси ва терапевтик самарадорлиги ҳақида фикрлар билдирилиши истеъмолчиларнинг режали (анъанавий) даволашдан воз кечиб, ўз-ўзини даволаш усулларини кенг қўлланилишига, ҳаттоки фожиали ҳолатларга сабаб бўлмоқда.
Айниқса, реклама лавҳаларида фуқароларнинг диний туйғуларидан фойдаланган ҳолда далил сифатида диний блогерларнинг суратлари, улар иштирокидаги видео ва аудио лавҳалардан фойдаланилиб (муайян бир савдо белгиси аниқ гапирмаган бўлса-да), даволаш учун тавсиялар ва кўрсатмалар бериш орқали истеъмолчиларда маҳсулотларга нисбатан бўлган ишончни сунъий равишда оширилишига ва пировардида нотўғри хулоса чиқарилишига олиб келмоқда.
Ачинарлиси, бундай маҳсулотларни диний блогерлар томонидан бевосита реклама қилиниши истеъмолчиларни чалғитиб, уларда ушбу маҳсулотларни дори воситаси ва даволаш хусусиятига эга эканлиги ҳақида янглиш фикрлар шаклланишига ҳамда уларни истеъмол қилинишига ундамоқда.
Ўз навбатида, Қўмитага рекламаларга ишониб, айнан шу каби маҳсулотларни сотиб олган, бироқ уларни истеъмоли натижасида соғлиги янада ёмонлашганлиги тўғрисида фуқаролардан кўплаб мурожаатлар келиб тушмоқда. Жумладан, жорий йилнинг ўтган даврида БФҚлар бўйича 1 мингтага яқин мурожаатлар кўриб чиқилиб, истеъмолчиларга 118 млн сўм моддий зарарлар қопланиши таъминланган.
Маълумот учун: “Реклама тўғрисида”ги Қонуннинг 35-моддасида овқатга қўшиладиган биологик фаол қўшимчаларнинг ва озиқ-овқат қўшимчаларининг рекламасига доир талаблар белгиланган:
• улар дори воситалари ҳисобланади ва (ёки) даволаш хоссаларига эга деган таассуротни уйғотмаслиги;
• уларни қўллаш натижасида одамлар даволанганлиги, уларнинг аҳволи яхшиланганлигига доир муайян ҳолларга ҳаволаларни ўз ичига олмаслиги;
• уларнинг қўлланилганлиги муносабати билан жисмоний шахслар томонидан билдирилган миннатдорчилик изҳорини ўз ичига олмаслиги; соғлом овқатланишни рад этишга ундамаслиги;
• овқатга қўшиладиган биологик фаол қўшимчаларнинг ва озиқ-овқат қўшимчаларининг тадқиқотлар ўтказилганлиги, давлат рўйхатига олинганлиги тўғрисидаги фактларга ҳаволалар қилиш, шунингдек бошқа тадқиқотлар натижаларидан уларни қўллаш учун тўғридан-тўғри тавсия шаклида фойдаланиш орқали дори воситаларига нисбатан афзалликлари ҳақидаги таассуротни юзага келтирмаслиги;
• ҳар бир ҳолда реклама объекти дори воситаси эмаслиги тўғрисидаги огоҳлантириш билан бирга берилиши кераклиги белгиланган.
Қонуннинг 47-моддасига асосан, биологик фаол ва озиқ-овқат қўшимчалари рекламасига доир талабларни бузганлик - базавий ҳисоблаш миқдорининг ўттиз баравари миқдорида жарима солишга сабаб бўлади.
Юқоридагиларни инобатга олган ҳолда, Рақобат қўмитаси Ўзбекистон Республикаси "Реклама тўғрисида"ги Қонунига асосан ноаниқлиги, бир хил маъноли бўлмаганлиги, бўрттириб юборилиши, яшириб кетилиши, тарқатилиш вақти, жойи ва усулига нисбатан талабларнинг ҳамда қонунчиликда назарда тутилган бошқа талабларнинг бузилиши натижасида рекламадан фойдаланувчиларни чалғитадиган ёки чалғитиши мумкин бўлган, юридик ва жисмоний шахсларга, шунингдек жамият ҳамда давлат манфаатларига моддий зарар ва маънавий зиён етказиши мумкин бўлган реклама нотўғри (инсофсиз, била туриб ёлғон) реклама эканлиги ҳақида эслатади ҳамда бундай рекламани тарқатиш қонунчиликка биноан жавобгарликка асос бўлиши ҳақида огоҳлантиради.

Комитет по конкуренции предупреждает: рекламы БАДов вводят в заблуждение
На сегодняшний день в социальных сетях и через группы и каналы в мессенджере Telegram активно распространяется реклама биологически активных добавок (БАД), мазей, бальзамов, настоек и воды как наиболее эффективных и оптимальных средств для лечения и профилактики сложных заболеваний, трудно поддающихся традиционному лечению.
При этом реклама таких продуктов размещается с использованием вводящих в заблуждение, ложных или преувеличенных фраз, таких как "панацея от всех болезней" или "чудодейственное средство". Нередко в рекламе используются рекомендации известных личностей или общественных деятелей, а также их заявления о личном опыте использования данных продуктов. Это приводит к отказу потребителей от традиционных методов лечения и широкому распространению методов самолечения, что в ряде случаев вызывает трагические последствия.
Особенно часто в данных рекламных роликах происходит акцент на религиозно-духовные чувства граждан: применяются фотографии религиозных блогеров, их видео и аудио с рекомендациями и указаниями к применению продуктов. Это искусственно повышает доверие потребителей к данным продуктам и приводит к формированию ошибочных выводов.
Печально, что прямое участие религиозных блогеров в рекламе таких продуктов вводит потребителей в заблуждение, формируя у них ложное мнение о лечебных свойствах и качестве этих продуктов, что стимулирует их потребление.
В свою очередь, в Комитет поступает множество обращений от граждан, которые, доверившись рекламе, приобрели такие продукты, но после их использования столкнулись с ухудшением состояния здоровья. В частности, за текущий год по вопросам БАД было рассмотрено около 1000 обращений, и потребителям было возмещено 118 миллионов сумов материального ущерба.
Для справки: В статье 35 Закона «О рекламе» установлены требования к рекламе биологически активных добавок (БАД) и пищевых добавок:
• Реклама не должна создавать впечатление, что они являются лекарственными средствами и (или) обладают лечебными свойствами;
• Не должна содержать ссылки на конкретные случаи излечения или улучшения состояния в результате их применения;
• Не должна включать выражение благодарности от физических лиц за использование этих продуктов;
• Не должна побуждать к отказу от здорового питания;
• Не должна содержать ссылки на исследования или факты государственной регистрации, которые создают впечатление о преимуществах перед лекарственными средствами;
• В каждом случае реклама должна сопровождаться предупреждением, что продукт не является лекарственным средством.
Согласно статье 47 того же закона, нарушение требований к рекламе биологически активных добавок и пищевых добавок влечет наложение штрафа в размере тридцати базовых расчетных величин.
Учитывая вышесказанное, Комитет по конкуренции напоминает, что реклама, вводящая в заблуждение пользователей (в том числе по своей форме, содержанию, способу и времени распространения), и причиняющая материальный ущерб и моральный вред интересам общества и государства, считается недобросовестной и ложной. Распространение такой рекламы является основанием для привлечения к ответственности в соответствии с законодательством.