Мўғулистоннинг “Tavan Вogd Holdings LLC.” компанияси ва Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ўртасида ўзаро англашув меморандуми имзоланди.
Меморандумдан кўзланган мақсад Ўзбекистонда Япониянинг “Fujifilm Group” компаниясининг сунъий интеллектга асосланган “NURA” тиббий профилактика скрининг марказини очиш ва бу орқали фуқароларнинг ҳаёт сифатини яхшилашдир.
Ҳужжатга асосан “Tavan Вogd Holdings LLC.” компанияси Ўзбекистонда дастлабки босқичда 10 миллион АҚШ доллари миқдоридаги ўз сармояси ҳисобига “NURA” тиббий профилактика скрининг марказини ташкил этади ва ишга туширади. Бунда 160 та янги иш ўрни яратилиши кўзда тутилмоқда.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги эса, ўз навбатида, “NURA” тиббий профилактика скрининг марказига Ўзбекистон Республикасининг амалдаги қонунчилигига мувофиқ белгиланган тартибда юртимизда тиббий хизмат кўрсатиш ҳамда мамлакатимиз ҳудудида фаолият юритиш учун олиб кириладиган тиббий техникани рўйхатдан ўтказиш учун лицензия олишда кўмаклашади.
Маълумот учун: “Fujifilm Corporation” корпорацияси Япониядаги бош компания бўлиб, ўз фаолиятини Мўғулистонда “NURA” бренди остида сунъий интеллектга ҳамда саратон ва турмуш тарзи билан боғлиқ касалликларнинг профилактик тиббий скринингига ихтисослашган тиббий скрининг марказлари орқали олиб боради.

В рамках государственного визита президента Монголии в Узбекистан был подписан меморандум о взаимопонимании между Министерством здравоохранения Узбекистана и монгольской компанией “Tavan Vogd Holdings LLC.”.
Согласно документу, компания “Tavan Vogd Holdings LLC.” за счет собственных инвестиций в размере 10 миллионов долларов создаст и запустит в Узбекистане центр профилактического медицинского скрининга “NURA” на основе технологий искусственного интеллекта японской компании “Fujifilm Group”. Планируется создать 160 новых рабочих мест.
Министерство здравоохранения Узбекистана, в свою очередь, окажет содействие новому центру в получении лицензии на оказание медицинских услуг и регистрации ввозимого медицинского оборудования.
Цель проекта – улучшить качество жизни граждан Узбекистана за счет внедрения передовых технологий в сфере профилактической медицины. Компания “Fujifilm Group” уже работает в Монголии под брендом “NURA”, специализируясь на использовании искусственного интеллекта для раннего выявления рака и других заболеваний, связанных с образом жизни.