Музқаймоқ: машҳур ёзги ширинликнинг фойдаси ва зарари
2023-йилнинг январ-май ойларида Ўзбекистонга хориждан 3,5 миллион долларлик музқаймоқ импорт қилинди, дея хабар бермоқда Статистика агентлиги. Ўтган йилнинг шу даврига нисбатан бу кўрсаткичлар 158 тоннага ошган.
Шу муносабат билан савол туғилди: бу маҳсулот соғлиқ учун қанчалик зарарли ёки фойдали?
Музқаймоқнинг фойдали хусусиятлари
Баъзилар учун музқаймоқ тетиклантирувчи десерт бўлса, бошқалар уни юқори калорияли ва соғлом овқатланиш учун мос эмас деб ҳисоблашади. Бироқ, музқаймоқ, бошқа кўплаб маҳсулотлар каби, фойдали ва зарарли ҳусусиятларга эга.
Кальций манбаи. Шуни таъкидлаш керакки, музқаймоқ инсон танаси учун зарур бўлган макроэлементларни ўз ичига олган сутли маҳсулотдир. Кальций мушак-скелет тизимининг ривожланиши ва мустаҳкамланишида муҳим рол ўйнайди. Шунингдек, у юрак-қон томир тизимининг соғлиғига ижобий таъсир кўрсатадиган магний ва калийни ўз ичига олади. Табиий сут ёки қаймоқдан тайёрланган музқаймоқ ушбу маҳсулотларда мавжуд бўлган бир хил фойдали моддаларни ўз ичига олади.
Витаминлар манбаи. Музқаймоқ таркибида витаминлар мавжуд. Шуни таъкидлаш керакки, уларнинг сони ширинликнинг таркибига боғлиқ. Табиий мевалардан тайёрланган музқаймоқ A, C, Е витаминларига бой.
Стресс даражасини пасайтиради. Музқаймоқ психо-эмоционал стресс даражасини камайтиришга ёрдам беради. Бошқа ширинликлар сингари, музқаймоқ стрессни камайтирадиган эндорфин гормонини ишлаб чиқаришга ёрдам беради.
Овқат ҳазм қилишни нормаллаштиради. Мевали музқаймоқлар таркибида оз миқдорда клетчатка бўлади. Бу ичак моторикасига ижобий таъсир кўрсатиш учун етарли емас. Aммо, йогуртдан тайёрланган ширинлик ичак микрофлорасини нормаллаштиришга ёрдам беради ва соғлом одамнинг ошқозон-ичак трактига фойдали таъсир кўрсатади.
Музқаймоқнинг зарари
Музқаймоқнинг фойдали фазилатларига қарамай, бу ширинлик ҳамма учун эмас. Қуйидаги ҳолларда ушбу ширинликни истеъмол қилишни чеклаш тавсия этилади:

Мороженое: польза и вред популярного летнего лакомства
В январе-мае 2023 года Узбекистан импортировал из-за рубежа мороженое на $3,5 млн, сообщает Агентство по статистике. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года показатели выросли на 158 тонн.
В связи с этим появился вопрос: насколько вреден или полезен данный продукт для здоровья?
Польза мороженого
Для кого-то мороженое — освежающий десерт, а кто-то полагает, что это лакомство достаточно калорийное и не подходит для здорового питания. Однако мороженое, как и многие другие продукты, обладает как полезными, так и вредными качествами.
Источник кальция. Стоит отметить, что мороженое — это молочный продукт, содержащий необходимый для организма человека макроэлемент. Кальций играет важную роль в развитии и укреплении опорно-двигательного аппарата. Также в нем содержатся магний и калий, оказывающие положительное влияние на здоровье сердечно-сосудистой системы. Мороженое, изготовленное из натурального молока или сливок, содержит те же полезные вещества, которые есть в этих продуктах.
Источник витаминов. В составе мороженого есть витамины. Необходимо отметить, что их количество зависит от состава десерта. Мороженое, приготовленное из ягод и фруктов, сохраняет в себе полезные витамины А, С, E.
Снижает уровень стресса. Употребление десерта способствует снижению уровня психоэмоционального напряжения. Как и другие сладости, мороженое влияет на выработку эндорфина, который снижает стрессовое напряжение.
Нормализует пищеварение. Во фруктовом мороженом есть незначительное количество клетчатки. Этого недостаточно, чтобы оказывать положительное влияние на перистальтику кишечника. Но вот десерт на основе йогурта способствует нормализации кишечной микрофлоры и благотворно воздействует на желудочно-кишечный тракт здорового человека.
Вред мороженого
Несмотря на полезные качества мороженого, это лакомство подходит не всем. Стоит ограничить употребление этого десерта в следующих случаях:
• если есть предрасположенность к набору лишнего веса,ожирению;
• при заболеваниях органов желудочно-кишечного тракта, например гастрите, панкреатите;
• людям, страдающим сахарным диабетом, подойдут не все виды мороженого;
• при высоком уровне холестерина;
• гипертоникам следует ограничить употребление в пищу животных жиров, которые содержатся в мороженом.