Огайо штати университети қошидаги Векснер тиббиёт маркази мутахассислари юрак уришини кузатувчи ақлли соатлар ва бошқа гаджетлар фойдаланувчилари томонидан йўл қўйилган асосий хатолар ҳақида гапирди.
Декабр ойида тадқиқотчилар 1008 америкаликдан юрак уришини назорат қилиш учун ақлли қурилмалардан қандай фойдаланишларини аниқлаш мақсадида сўров ўтказдилар. Маълумотларни ўрганиб чиққандан сўнг, тадқиқотчилар фойдаланувчиларнинг қарийб 75 фоизи юрак уриш тезлигини кузатиб боришини, лекин бу ҳақда шифокорларига хабар бермасликларини аниқладилар.
Тадқиқотда иштирок этган кардиологлар ақлли гаджетлар томонидан тўпланган натижаларни яширишни фойдаланувчилар томонидан йўл қўйилган асосий хато деб атади. Бахтсиз ҳодиса ёки касалхонага ётқизишларини кутишдан кўра, юрак фаолиятидаги ўзгаришлар ҳақида вақтида маълум қилиш кераклигини таъкидлади.
Тадқиқот шуни кўрсатдики, ақлли соатлар юрак соғлиғини назорат қилишда кенг фойдаланиладиган машҳур қурилма бўлиб, респондентларнинг 32 фоизи улардан фойдаланади. Иккинчи ўринда портатив тонометр - 31 фоиз, учинчи ўринда турли хил фитнес иловалари бўлиб, улар 19 фоиз улуш олди.
Хулоса қилиб айтганда, кардиологлар оддий вақтда юрак уриш тезлиги дақиқада 60-100 марта бўлишини, жисмоний фаоллик пайтида максимал юрак уриш тезлигини одамнинг ёшини 220 дан айириш йўли билан ҳисоблаш мумкинлини таъкидлашди.

Названа главная ошибка при использовании умных часов
Специалисты Медицинского центра Векснера при Университете штата Огайо (США) назвали главную ошибку пользователей умных часов и прочих гаджетов для контроля за состоянием сердца.
В декабре ученые провели опрос среди 1008 американцев, чтобы узнать, как они пользуются своими смарт-устройствами для контроля за здоровьем сердца. Изучив материалы, исследователи выяснили, что почти 75 процентов пользователей следят за частотой пульса, но не сообщают об этом лечащим врачам.
Принявшие в исследовании участие кардиологи назвали сокрытие собираемых умными гаджетами результатов главной ошибкой пользователей. Так, доктор Лакшми Мехта привела в пример следящих за давлением пациентов, которые охотно рассказывают о наблюдениях специалистам. Мехта подчеркнула, что нужно реагировать на изменения в работе сердца, а не ждать несчастного случая или госпитализации.
Также исследование показало, что умные часы стали самым популярным девайсом для контроля за состоянием сердца, — ими пользовались 32 процента респондентов. На втором месте оказался портативный тонометр — 31 процент, на третьем — различные фитнес-приложения, которые получили долю 19 процентов.
В заключение кардиологи отметили, что нормальная частота сердечных сокращений в состоянии покоя составляет 60-100 ударов в минуту. Максимальный пульс при физической активности можно рассчитать, вычтя возраст человека из 220.