Гарвард университети тадқиқотчилари қон гуруҳларининг инсон саломатлигига таъсирини таҳлил қилишди. Натижаларга кўра IV манфий Rh қон гуруҳи соғлиқ учун хавфни ошириши мумкин.
Ушбу қон гуруҳи жуда кам учрайди - дунё аҳолисининг атиги 8 фоизи. Олимлар ушбу қон гуруҳига эга бўлган одамларда бошқа қон гуруҳига эга бўлган одамларга қараганда кўпроқ соғлиқ муаммоларига дуч келишини аниқладилар. Тадқиқот шуни кўрсатдики, тўртинчи салбий қон гуруҳининг ташувчилари саратон ривожланиш хавфини ошириши мумкин. Бундан ташқари, улар ҳомиладор бўлиш ва фарзанд кўришда қийинчиликларга дуч келишади.
Олимлар ёш билан боғлиқ когнитив функцияларга алоҳида эътибор беришди. Маълум бўлишича, IV қон гуруҳи бўлган одамларда бошқа гуруҳларга нисбатан деманс ривожланиш хавфи 82 фоизга юқори. Уларда кекса ёшдаги хотира ва фикрлаш билан боғлиқ муаммолар тез-тез кузатилган.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, тўртинчи салбий қон гуруҳининг эгалари одатда заиф иммунитетга эга. Бу эса уларни турли касалликларга, жумладан, юрак-қон томир, овқат ҳазм қилиш ва эндокрин касалликларга кўпроқ мойил қилади.
Бироқ, тадқиқотчилар қон гуруҳи соғлиғига таъсир қилувчи омиллардан бири эканлигини таъкидлашди. Турмуш тарзи, овқатланиш, жисмоний фаоллик ва касалликларнинг ўз вақтида олдини олиш ҳам соғлиқни сақлашда бир хил даражада муҳим рол ўйнайди.

Исследователи из Гарвардского университета провели анализ влияния групп крови на здоровье человека. Результаты их работы показали, что четвертая группа крови с отрицательным резус-фактором может быть связана с повышенными рисками для здоровья.
Эта группа крови встречается довольно редко – всего у 8% населения Земли. Ученые обнаружили, что у людей с такой группой крови чаще наблюдаются проблемы со здоровьем по сравнению с обладателями других групп.
Исследование выявило, что у носителей четвертой отрицательной группы крови может быть повышен риск развития онкологических заболеваний. Кроме того, у них чаще возникают трудности с зачатием и рождением детей.
Особое внимание ученые обратили на когнитивные функции в пожилом возрасте. Оказалось, что у людей с четвертой группой крови риск развития деменции на 82% выше по сравнению с остальными группами. Также у них чаще наблюдаются проблемы с памятью и мышлением в старшем возрасте. Эксперты рассказали, почему с возрастом ухудшается качество сна
Специалисты отмечают, что носители четвертой отрицательной группы крови в целом имеют более слабый иммунитет. Это делает их более восприимчивыми к различным заболеваниям, в том числе сердечно-сосудистым, пищеварительным и эндокринным нарушениям.
Однако исследователи подчеркивают, что группа крови – лишь один из факторов, влияющих на здоровье. Не менее важную роль играют образ жизни, питание, физическая активность и своевременная профилактика заболеваний.