“HALILA” билогик фаол қўшимчаси рекламасида онкологик касалликларни даволаши ҳақида айтилган. Маҳсулот йўриқномасида бундай маълумот йўқ. БФҚни реклама қилган “Marva Hayat” МЧЖ 26 миллион сўм жарима тўлайдиган бўлди.
“Marva Hayat” МЧЖ “HALILA” биологик фаол қўшимчаси рекламасида хато маълумот тарқатгани учун жаримага тортилди. Бу ҳақда Рақобат қўмитаси маълум қилди. Қўмитага кўра, “Marva Hayat” МЧЖ жойлаштирган рекламада “HALILA” БФҚ онкологик касалликларни даволаши, одамлар маҳсулотни 15 йилдан бери истеъмол қилаётгани ва ундан 5 мингдан ортиқ киши даво топгани кўрсатилган.
Қўмита сўровига Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги қўмитаси берган хулосага кўра, “HALILA” БФҚнинг қўллаш йўриқномасида кўрсатилган маълумотлар рекламаларда қайд этилган хусусиятлари билан мос эмас.
Қўмита “Marva Hayat” МЧЖга нисбатан қонун талаблари бузилиши юзасидан БҲМнинг 70 баробари (26 миллион 250 минг сўм) миқдорида молиявий жарима қўллаган. МЧЖга етказилган зарар — 52 млн 500 минг сўмни истеъмолчиларга қайта ҳисоб-китоб қилиши юзасидан кўрсатма берилган.

Оштрафовано ООО, разместившее рекламу о лечении БАДом онкологических заболеваний
Общество с ограниченной ответственностью «Marva Hayat» оштрафовано на 26 миллионов сумов за размещение рекламы, в которой утверждалось, что биологическая активная добавка «HALILA» лечит онкологические заболевания. В инструкции к продукту таких данных нет.
ООО "Marva Hayat" оштрафовано за размещение рекламы с ложной информацией о лечении онкологических заболеваний биологически активной добавкой (БАД) «HALILA». Об этом сообщил Антимонопольный комитет.
В рекламе ООО "Marva Hayat" утверждалось, что БАД «HALILA» лечит онкологические заболевания, продукт используется уже 15 лет, и более 5000 человек получили от него исцеление. Однако, согласно заключению Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья, информация в инструкции к применению «HALILA» не соответствует указанным в рекламе характеристикам.
За нарушение требований законодательства Антимонопольная служба наложила на компанию штраф в размере 70 базовых расчетных величин (26,25 млн сумов). Кроме того, компании предписано возместить потребителям ущерб на сумму 52,5 млн сумов.
Данный случай подчёркивает важность соблюдения честности и точности в рекламных материалах, особенно в отношении продукции, связанной со здоровьем.