Ўзбекистон фармацевтикаси саноатидаги барча меъёрий ҳужжатларни қайта кўриб чиқиш режалаштирмоқда
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги “Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлигини таъминлаш маркази” давлат муассасаси директори Aъзам Нартаевнинг айтишича, фармацевтика соҳасида амалдаги барча меъёрий ҳужжатлар қайта кўриб чиқилиши режалаштирилган. Бу ҳақда у шу кунларда Самарқандда бўлиб ўтаётган ИВ Евроосиё фармацевтика саммити 2023 чоғида маълум қилди.
Нартаевнинг сўзларига кўра, Ўзбекистонда йил бошидан буён ўтказилган стресс-тестлар амалдаги меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларнинг заифлигини кўрсатди.
Биз маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаймиз ва инвесторларнинг Ўзбекистонга кириб келиши учун қулай шарт-шароит яратмоқчимиз. Лекин, еҳтимол, ҳар бир киши амалдаги қоидалар ҳақида кўп саволларга ега. Шу боис, беморларимизни сифатли дори воситалари билан таъминлаш учун бизнес билан муносабатларда ёндашувларни қайта кўриб чиқмоқчимиз”, — деди Aъзам Нартаев.
Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази раҳбари меъёрий ҳужжатларни ўзгартириш жараёнида ташкилот имкон қадар очиқ бўлишини таъкидлади ва бизнес вакилларини соҳа учун шаффоф қоидалар яратиш учун конструктив мулоқотга чақирди.

В фармацевтике Узбекистана планируют пересмотреть все нормативные акты
Директор ГУ «Центр безопасности фармацевтической продукции» Министерства здравоохранения РУз Агзам Нартаев заявил, что все действующие в фармацевтике нормативные акты планируется пересмотреть. Об этом он заявил в ходе IV Евразийского фармацевтического саммита 2023, который проходит в эти дни в Самарканде.
По словам Нартаева, те стресс-тесты, которые произошли в Узбекистане с начала года, показали уязвимость действующих нормативных актов.
«Мы будем поддерживать местное производство и хотим создать благоприятные условия, чтобы инвесторы приходили в Узбекистан. Но, возможно, много вопросов к действующим нормативным актам у всех. Поэтому мы хотим пересмотреть подходы во взаимоотношениях с бизнесом для того, чтобы обеспечить наших пациентов качественными препаратами», — отметил Агзам Нартаев.
Руководитель «Центра безопасности фармацевтической продукции» подчеркнул, что в процессе изменения нормативных актов организация будет максимально открытой и призвал бизнес к конструктивному диалогу для создания прозрачных правил для отрасли.