Ўзбекистонга Иркутсдан глюкометрлар ва тест-тасмалари экспорт қилинади
2023 йилда “Медтехсервис”компанияси Ўзбекистонга ўзининг тиббий асбоб-ускуналари – глюкометр ва қандли диабетда қанд миқдорини назорат қилувчи тест-тасмаларини экспорт қилишни бошлайди. Ишлаб чиқарувчи завод Иркутск вилоятида жойлашган. Шартнома ҳақидаги маълумотлар вилоят ҳокимиятининг веб-сайтида жойлаштирилган.
Биринчи етказиб беришлар 17 миллион рубль миқдорида бўлиши кутилмоқда. Иркутск тест-тасмалари ва глюкометрлар Ўзбекистон Республикаси бўйлаб дорихоналар тармоғи орқали тарқатилади. Бундан ташқари, мамлакатда ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш масаласи ҳам кўриб чиқилмоқда.
2018 йилда Иркутскда диабетга чалинганлар учун тиббий асбоблар заводи очилган ва 2019 йилда ишлаб чиқариш йўлга қўйилган. «Бу Россияда бундай маҳсулотларни ишлаб чиқаришнинг тўлиқ циклига эга ягона корхона. 2022 йилда компания ўз маҳсулотларини Россияда сотиш ҳажмини икки баравар оширди. Кейинги қадам – ташқи бозорларга чиқиш», — деди Иркутск вилояти иқтисодий ривожланиш ва саноат вазири Наталья Гершун.

Глюкометры и диабетические тест-полоски будут экспортироваться в Узбекистан из Иркутска
Компания «Медтехсервис» в 2023 году начнет экспортировать свои медизделия – глюкометры и тест-полоски для контроля сахара при диабете – в Узбекистан. Завод, где налажено производство, расположен в Иркутской области. Информация о заключении соглашения размещена на сайте правительства региона.
«Первые поставки ожидаются в размере 17 млн рублей», – уточняется в материале. Иркутские тест-полоски и глюкометры будут распространяться через сеть аптек по всей Республике Узбекистан. Кроме того, рассматривается вопрос локализации производства в стране.
Завод медизделий для диабетиков открылся в Иркутске в 2018 году, а выпуск продукции начался в 2019-м. «Это единственное в России предприятие полного цикла производства такой продукции. В 2022 году компания показала двукратный рост продаж своей продукции в России. Логичный следующий шаг – выход на зарубежные рынки», – заявила министр экономического развития и промышленности Иркутской области Наталья Гершун. Ее слова приводятся в сообщении пресс-службы. «Медтехсервис» уже экспортирует свою продукцию в Беларусь.