Саудия Арабистони Подшоҳлиги Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан 2025 йилда мамлакатга ташриф буюрувчилар, жумладан “Умра“ зиёратчилари учун менингитга қарши эмланиш мажбурий этиб белгилангани маълум қилинди.
Жаҳон Соғлиқни сақлаш ташкилоти маълумотларига кўра, айни даврда дунёда менингококк билан касалланиш ҳолатлари кўпайиши кузатилмоқда.
Соҳа мутахассислари билдиришича, ушбу инфекция ҳаво орқали юқадиган касаллик бўлиб, унга чалинган шахс аксирса ёки йўталса инфекция бутун атрофга тарқайди. Менингит исталган ёшда учраши мумкин.
Шу боис, зиёратчилар одамлар гавжум жойларда ҳимоя ниқобларидан фойдаланишлари, шахсий гигиэнага риоя қилишлари ва касалликдан сақланиш эҳтиёт чораларини кўришларини тавсия этамиз.
Саудия Соғлиқни сақлаш вазирлиги жорий этган тартиб-қоидага кўра, эмланиш подшоҳликка киришдан камида 10 кун олдин амалга оширилган бўлиши лозим. Эмланганлик сертификатининг амал қилиш муддати 3 йилни ташкил этади.
Умра сафарини ният қилган фуқароларимиз республикамизнинг барча марказий поликлиникалари ёки вакцинасия марказларида менингитга қарши эмланишлари мумкин, — дейилади хабарда.

Паломников в Умру обязали проходить вакцинацию против менингита
Паломники из Узбекистана в Саудовскую Аравия теперь должны пройти обязательную вакцинацию против менингита, сообщает пресс-служба Комитета по делам религий.
По данным ведомства, в мире выросла заболеваемость менингококковой инфекцией. ВОЗ призвал к усилению мер предосторожности.
В 2025 году Минздрав Саудовской Аравии установил обязательную вакцинацию против менингита для всех посетителей страны, включая паломников, совершающих Умру.
Паломникам порекомендовали соблюдать меры предосторожности: использовать защитные маски в местах массового скопления людей, уделять особое внимание личной гигиене и предпринимать профилактические меры для защиты от инфекций.
Согласно требованиям, вакцинация должна быть проведена не позднее чем за десять дней до въезда в Саудовскую Аравию. Сертификат о вакцинации действует в течение трёх лет. Граждане могут пройти вакцинацию в центральных поликлиниках или специальных центрах вакцинации.