Янги турдаги вазн йўқотиш учун дорилар суицидга олиб келиши мумкин
Вазнни йўқотадиган янги турдаги дорилар - семаглутид, тирзепатид, ретатрутид (GLP-1 рецепторлари агонистлари) ва уларнинг аналоглари миянинг завқ билан боғлиқ бўлган соҳаларига - хусусан, овқатланишдан завқланишга таъсир қилади.
Ушбу дорилар овқатланиш завқини камайтиришдан ташқари, умумий қониқишни ҳам камайтириши мумкинлиги тахмин қилинган. Европа Тиббиёт Aгентлиги (ЕМA) семаглутид ва унинг аналогларини қабул қилган беморларда ўз жонига қасд қилиш фикрлари ва ўз-ўзига зарар етказиш ҳолатлари ҳақида 150 га яқин ҳисоботларни таҳлил қилди.
Ҳозирги вақтда ушбу хабарларнинг семаглутид ва унинг аналогларини қабул қилиш билан бевосита боғлиқлиги ҳақида ҳеч қандай асосли далил йўқ. Бундай дори-дармонларни қабул қиладиган одамларнинг аксарияти семиз ёки жуда катта миқдордаги ортиқча вазнга эга. Ва бу ҳолатлар ўз-ўзидан депрессия хавфини сезиларли даражада оширади. ЕМAнинг бу борадаги тадқиқот ишлари давом етади.

Препараты для похудения нового типа - семаглутид, тирзепатид, ретатрутид (агонисты рецепторов GLP-1) и их аналоги воздействуют на зоны мозга, связанные с удовольствием – в частности, с удовольствием от еды.
Было сделано предположение о том, что наряду со снижением удовольствия от еды эти препараты могут снижать и общий уровень удовлетворенности. Европейское медицинское агентство (ЕМА) проанализировало примерно 150 сообщений о суицидальных мыслях и случаях самоповреждающего поведения у пациентов, принимающих семаглутид и его аналоги.
На данный момент нет доказательств того, что эти сообщения напрямую связаны именно с приемом семаглутида и аналогов. Абсолютное большинство принимающих подобные препараты лиц имеют ожирение или как минимум очень значительный лишний вес. А эти состояния сами по себе значительно увеличивают риски депрессии. Работа ЕМА в данном направлении будет продолжаться.