Жорий йил 25 март куни “Сурхон Дори-Дармон” МЧЖда марказий дорихона мудирлари иштирокида йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда муҳим ва долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Хусусан, январь-февраль ойларининг якуни бўйича туман марказий дорихоналар фаолияти танқидий кўриб чиқилди. Йўл қўйилган камчиликларни бартараф этиш ва юзага келган муаммоларни ҳал этиш ҳақида фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Вилоятда чакана савдо айланмасини кўтариш ва дорихоналар фаолиятига оид бошқа масалалар атрофлича таҳлил этилди. Жумладан, дори-дармонларнинг сифати ва сақланиши, санитария ҳолати ҳамда асосий воситалар ҳисобининг юритилиши хусусида тўхталиб ўтилди.
.jpg)
Ҳар бир туманга жамиятдан куратор тайинланганлигига, омборхоналарда дори-дармон захираси етарли бўлишига қарамасдан, мудирларнинг масъулиятсизлиги туфайли кунлик савдо айланмаси ошмаётганлиги таъкидланди.
Назоратни сусайтирганлиги учун мутасадди шахсларга хайфсан интизомий жазоси қўлланилди.
Шунингдек, вилоят солиқ бошқармаси бўлим бошлиғи Б.Одилов томонидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 2 апрелдаги “Дори-воситалари ва тиббий буюмларни мажбурий рақамли маркировкалаш тизимини жорий этиш тўғрисида”ги қарори ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 июндаги “Солиқ маъмуриятчилигини ислоҳ қилиш даврида бизнес учун қулай шарт-шароитлар яратиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони ижроси бўйича дорихона мудирларига тушунчалар берилди.
Жойларда солиқ ҳодимлари томонидан ўтказилган мониторингларда онлайн касса аппаратларининг ишлатилишида бир қатор камчиликлар аниқланган. Ушбу камчиликларни ўз вақтида бартараф қилмаганлиги учун тегишли ходимларга жарима жазоси қўлланилди.
Йиғилиш якунида келгусида бу каби камчиликларга йўл қўймаслик учун тегишли дастурлар ишлаб чиқиш, ҳар ҳафтада 1-2 та туман дорихоналар фаолиятини ўрганиб муҳокама қилиш белгилаб олинди.

Подведены итоги первых месяцев текущего года
25 марта текущего года в ООО «Сурхон Дори-Дармон» состоялось собрание с участием руководителей центральной аптеки.
На встрече обсуждались важные и актуальные вопросы.
В частности, критически рассмотрена деятельность районных центральных аптек в конце января-февраля. Были даны предложения по устранению недостатков и решению возникших проблем.
Подробно проанализированы увеличение розничного товарооборота в регионе и другие вопросы, связанные с деятельностью аптек. В частности, речь шла о качестве и хранении лекарств, санитарных условиях, ведении учета основных средств.
Отмечено, что, несмотря на то, что в каждый район назначен общественный куратор, а на складах имеется достаточный запас лекарств, ежедневный товарооборот не увеличивается из-за безответственности менеджеров. За ослабление контроля к должностным лицам применеы дисциплинарные взыскания.
Также начальником отдела областного налогового управления Одилова Б. руководители аптеки проинформированы о реализации постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 апреля 2022 года «О введении системы обязательной цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения» и указа Президента Республики Узбекистан от 28 июня 2022 года «О мерах по созданию благоприятных условий для бизнеса в период реформирования налогового администрирования».
В ходе мониторинга, проведенного налоговыми органами, выявлен ряд недостатков в использовании онлайн-касс. За не устранение указанных недостатков в положенные сроки на соответствующих сотрудников были наложены штрафы. По итогам совещания было принято решение разработать соответствующие программы, чтобы избежать подобных недостатков в будущем, еженедельно изучать и обсуждать деятельность 1-2 районных аптек.