Мажбурий рақамли маркировкалаш тизими самарадорлиги оширилади
“Мажбурий рақамли маркировкалаш тизими самарадорлигини оширишга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ-190-сон, 23.05.2025 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, рақамли маркировкаланган маҳсулотларнинг ҳаракат занжирини тўлиқ кузатиб бориш орқали яширин ишлаб чиқариш ва контрафакт маҳсулотлар муомаласига чек қўйиш асосий мақсад этиб белгиланди.
Тадбиркорлар томонидан олинган маркировка кодларини маҳсулотларга қўллаш учун белгиланган 90 календарь кунлик муддат бекор қилинади.
Маркировка кодлари маҳсулотга бевосита қўллангандан кейин улар учун тўлов амалга оширилади.
Шунингдек, рақамли маркировкаланган маҳсулотларни агрегациялашда қўлланадиган маркировка кодлари Рақамли маркировкалаш ва кузатиш миллий ахборот тизими оператори (Оператор) томонидан бепул тақдим этилади
Тадбиркорларнинг мурожаатларини тезкор ҳал этиш мақсадида Оператор томонидан туну кун ишлайдиган “Call-марказ” фаолияти йўлга қўйилади.
Қарорга кўра, 2025 йил 1 июлдан:
♦ импорт қилувчи ташкилот томонидан Ўзбекистон ҳудудига олиб кирилган дори воситаларини уларнинг улгуржи ва чакана савдоси билан шуғулланувчи тадбиркорларга тўғридан-тўғри ёки унинг расмий дилерлари орқали реализация қилиш электрон ҳисобварақ-фактура асосида амалга оширилади;
♦ рақамли маркировкаланган маҳсулотларни улгуржи сотиш фақат нақд пулсиз шаклда банк ҳисобварақлари орқали амалга оширилади.

Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по повышению эффективности системы обязательной цифровой маркировки» (ПП-№ 190, 23.05.2025 г.)
Согласно постановлению, основной целью определено пресечение теневого производства и оборота контрафактной продукции путем полного отслеживания цепочки движения продукции с цифровой маркировкой.
Отмена срока 90 календарных дней, установленного для применения к продукции кодов маркировки, приобретенных субъектами предпринимательства.
Осуществление оплаты за коды маркировки после их непосредственного применения к продукции.
Вместе с тем, коды маркировки, применяемые при агрегации цифровой маркированной продукции, предоставляются бесплатно Оператором Национальной информационной системы цифровой маркировки и отслеживания.
В целях оперативного рассмотрения обращений предпринимателей Оператором будет организована круглосуточная работа Call-центра.
Согласно постановлению, с 1 июля 2025 года:
♦ реализация лекарственных средств, ввезенных на территорию Республики Узбекистан, субъектам предпринимательства, занимающимся их оптовой и розничной торговлей, осуществляется организацией-импортером напрямую или посредством ее официальных дилеров на основании электронного счета-фактуры;
♦ оптовая реализация продукции с цифровой маркировкой осуществляется исключительно в безналичной форме посредством банковских счетов.