Линезолид ва глюкозамин препаратларини ишлаб чиқарувчилар кўрсатмаларни янгилашга чақирди
Дори воситалари ва тиббий буюмлар айланишини тартибга солиш департаменти (Россия) таркибида линезолид ва глюкозамин фаол моддалари бўлган дори воситаларининг тиббий қўллаш бўйича йўриқномаси ва ўрамларига қўшимчалар ўзгартириш киритишни таклиф қилди.
Бу Дори воситаларининг давлат реестрида чоп этилган иккита мурожаатдан келиб чиқади. Ҳужжатларга кўра, линезолид бўйича кўрсатмалар бупренорфин билан бир вақтда (алоҳида ёки налоксон билан биргаликда) қабул қилинганда серотонин синдромининг мумкин бўлган ривожланиши ҳақида маълумотни ўз ичига олиши керак.
Шунингдек, агар линезолид ва бупренорфин билан даволаш клиник жиҳатдан асосли бўлса, беморнинг аҳволини диққат билан кузатиб бориш зарурлигини аниқлаш тавсия этилади, айниқса даволанишнинг бошида ва дозани оширганда.
Линезолид - синтетик антибиотик бўлиб, бошқа антибиотикларга чидамли грам-мусбат бактериялар келтириб чиқарадиган оғир инфекцияларни даволаш учун ишлатилади. Жумладан, пневмонияда шунингдек, дори-дармонларга чидамли сил касаллигини даволашда комбинацияланган терапиянинг бир қисми сифатида қўлланилади.
Мутахассислар, шунингдек, глюкозаминни оғиз орқали қабул қилиш, мушак ичига юбориш учун эритма ва мушак ичига юбориш учун концентрат тайёрлаш учун кукун шаклидаги қўлланмага ўзгартириш киритишни тавсия қилди. "Фойдаланиш учун кўрсатмалар" бўлимида препарат "катталар учун тиззанинг енгил ва ўртача даражадаги остеоартрити аломатларини йўқотиш учун" деган жумлаларни киритиш кераклиги қайд этилган.
Глюкозамин - яллиғланишга қарши ва антиревматик дори. У турли мамлакатларда озиқ-овқат қўшимчаси ва дори сифатида сотилади. Кўпинча артрит оғриғини камайтириш ва қўшма касалликларнинг олдини олиш воситаси сифатида эълон қилинади.

Производителей препаратов с линезолидом и глюкозамином призвали обновить инстуркции
Департамент регулирования обращения лекарств и медизделий Министерства здравоохранения РФ призвал внести изменения в инструкции по медицинскому применению и листки-вкладыши препаратов, в которых содержатся действующие вещества линезолид и глюкозамин.
Это следует из двух обращений, опубликованных в Государственном реестре лекарственных средств (ГРЛС). Согласно документам, в инструкцию линезолида необходимо добавить данные о возможном развитии серотонинового синдрома при одновременном приеме с бупренорфином (отдельно или в комбинации с налоксоном).
Эту информацию следует указать в разделах: «С осторожностью» инструкции и «Особые указания и меры предосторожности» на листке-вкладыше, а также «Взаимодействие с другими  лекарственными средствами». Рекомендуется также указать о необходимости обеспечить тщательный контроль за состоянием пациента, особенно в начале лечения и при повышении дозы, если его лечение линезолидом и бупренорфином клинически обосновано. В раздел «Другие препараты и линезолид» листка-вкладыша нужно внести «опиоиды, применяемые при лечении боли – бупренорфин (отдельно или в комбинации с налоксоном)».
Линезолид — синтетический антибиотик, используемый для лечения тяжелых инфекционных заболеваний, вызванных грамположительными бактериями, которые устойчивы к другим антибиотикам. Его применяют в том числе для лечения пневмонии, а также в составе комбинированной терапии туберкулеза с множественной лекарственной устойчивостью.
Эксперты также рекомендовали привести в соответствие с актуальной информацией инструкцию по применению глюкозамина в форме порошка для приготовления раствора для приема внутрь, раствора для внутримышечного введения и концентрата для внутримышечного введения. Так, в разделе «Показания к применению» необходимо указать, что препарат показан «взрослым для облегчения симптомов остеоартрита коленного сустава легкой и средней степени тяжести».
Глюкозамин относится к противовоспалительным и противоревматическим препаратам. Он продается в разных странах как пищевая добавка и как лекарственное средство. Его часто рекламируют как средство для уменьшения болевого синдрома при артрите, так и для предотвращения заболеваний суставов.