Республика бўйича 200 дан ортиқ дорихоналар 2,6 млрд. сўмдан ортиқ асоссиз даромад олганлиги аниқланиб, уларни қайтариш бўйича тегишли чоралар кўрилди, дея хабар бермоқда Рақобат қўмитаси матбуот хизмати.
Қўмита томонидан “Fair tech” ягона ахборот тизими орқали дорихоналарда дори воситаларини сотишда белгиланган савдо устамаларига риоя этилмаганлиги ҳолатлари ўрганиб борилмоқда.
Ягона ахборот тизими орқали келиб тушган хабарлар бўйича 2025 йилнинг ўтган даври давомида олиб борилган ўрганишларда 225 та дорихонада 62 704 та ҳолатда дори воситаларнинг савдоси бўйича 2,6 млрд. сўм асоссиз даромад олинганлиги аниқланди ҳамда белгиланган тартибда иш қўзғатилиб, маблағларни қайтариш бўйича тегишли чоралар кўрилди.
Жумладан, улгуржи савдода:
- 1744 та ҳолатда -“EVRO FARM BIZNES” МЧЖ ХК;
- 1695 та ҳолатда - “TAR PHARM ALLIANCE” МЧЖ;
- 5191 та ҳолатда - “GARMONIYA FARM” МЧЖ.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, нархларни асоссиз ошириш аломатлари бўйича “GARMONIYA FARM”, “EVRO FARM BIZNES” ҳамда “TAR PHARM ALLIANCE” МЧЖларга нисбатан Қўмитанинг Махсус комиссияси томонидан иш қўзғатилди.
Хабарда, Рақобат қўмитаси дори воситаларини улгуржи ва чакана реализация қилувчи тадбиркорларни дорихоналарда рецепт билан бериладиган дори воситалари белгиланган нархларига риоя этилмай сотилган тақдирда чора кўрилиши ҳақида огоҳлантириб ўтади.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 26 октябрдаги ПҚ-411-сон қарорига асосан, Солиқ қўмитаси ва Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази электрон тизимлари интеграцияси натижасида Рақобат қўмитасига дори воситалари нархлари оширилгани ҳақида хабарлар автоматик равишда онлайн келиб тушиши йўлга қўйилган.

Выявлено, что более 200 аптечных организаций получили необоснованную прибыль на сумму более 2,6 млрд сумов.
Выявлено, что более 200 аптек по республике получили необоснованный доход в размере более 2,6 млрд. сумов, приняты соответствующие меры по их возврату, сообщает пресс-служба Комитета по конкуренции.
Комитет по конкуренции изучает случаи несоблюдения установленных торговых надбавок при продаже лекарственных средств в аптеках через единую информационную систему "Fair tech."
По сообщениям, поступившим через Единую информационную систему, в ходе изучений, проведенных в течение истекшего периода 2025 года, было установлено, что в 62 704 случаях в 225 аптеках по продаже лекарственных средств получен необоснованный доход в размере 2,6 млрд. сумов, в установленном порядке возбуждено дело, приняты соответствующие меры по возврату средств.
В частности, в оптовой торговле:
- в 1744 случаях - ИП ООО "EVRO FARM BIZNES";
- в 1695 случаях - ООО "TAR PHARM ALLIANCE";
- 5191 случай - ООО "ГАРМОНИЯ ФАРМ."
Исходя из вышеизложенного, Специальной комиссией Комитета возбуждено дело в отношении ООО "GARMONIYA FARM," "EVRO FARM BIZNES" и "TAR PHARM ALLIANCE" по признакам необоснованного повышения цен.
В сообщении говорится, что Комитет по конкуренции предупреждает предпринимателей, занимающихся оптовой и розничной продажей фармацевтических препаратов, о том, что будут приняты меры в случае продажи в аптеках рецептурных препаратов без соблюдения установленных цен.
Для справки: в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 26 октября 2022 года № ПП-411 в результате интеграции электронных систем Налогового комитета и Центра безопасности фармацевтической продукции в Комитет по конкуренции налажено автоматическое онлайн-поступление сообщений о повышении цен на лекарства.