Республика руҳий саломатлик марказининг вазифалари белгиланди
Вазирлар Маҳкамасининг 24.07.2024 йилдаги "Ўзбекистон Республикасида ихтисослаштирилган психиатрия ва наркология хизматини  кўрсатишнинг  ягона ташкилий-услубий вертикал бошқарув тизимини жорий этиш тўғрисида"ги ВМҚ-447-сонли қарори қабул қилинди.
Республика ихтисослаштирилган руҳий саломатлик илмий-амалий тиббиёт маркази ва унинг ҳудудий филиалларининг қуйидаги асосий вазифалари белгиланди:
• психиатрия ёрдами хизматларини бирламчи тиббий ёрдам муассасаларига интеграция қилиш орқали руҳий касалликларни эрта аниқлаш ва даволаш;
• бирламчи бўғин тиббиёт муассасаси шифокорларининг руҳий касалларни клиник баҳолаш, даволаш ва кузатиш бўйича кўникма ва билимларини ошириш;
• аҳоли, айниқса болалар ва ўсмирларнинг руҳий саломатлигини мустаҳкамлаш;
• тиббиёт ходимларининг касбий даражасини ошириш ва такомиллаштириш, шу жумладан мутахассисларнинг касалликларига ташхис қўйиш ва уларни даволашнинг замонавий усуллари соҳасида етакчи хорижий тиббиёт ўқув юртлари ва клиникаларида стажировкаларини ташкил этиш;
• касалликларнинг олдини олиш, ташхис қўйиш ва даволашнинг илғор усуллари ва технологияларини ишлаб чиқишга қаратилган илмий тадқиқотлар ўтказиш, шунингдек уларни тиббиёт амалиётига жорий этиш;
• етакчи хорижий тиббиёт муассасалари билан халқаро ҳамкорликни кенгайтириш ва мустаҳкамлаш.
Марказ соғлиқни сақлашнинг барча даражаларида руҳий саломатликни таъминлаш йўналишидаги ишларни мувофиқлаштиради ва назорат қилади.
Ҳужжат билан амалдаги психиатрия ва наркология хизматларини ҳудудий филиалларга қайта ташкил этилишини ҳисобга олган ҳолда Марказнинг ташкилий тузилмаси тасдиқланди.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида давлат тилида эълон қилинган ва 2024 йил 25 июлдан кучга кирган.

Принято постановление Кабинета Министров от 24.07.2024 г. № 447 « О создании единой вертикальной системы управления оказания специализированной психиатрической и наркологической помощи Республики Узбекистан».
Основные задачи Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра психического здоровья и его региональных филиалов:
- раннее выявление и лечение психических расстройств путем интеграции служб психиатрической помощи в учреждения первичной медицинской помощи;
- развитие навыков и знаний врачей первичного медицинского учреждения по клинической оценке, лечению и наблюдению за психически больными лицами;
- укрепление психического здоровья населения, особенно детей и подростков;
- повышение и совершенствование профессионального уровня медицинских работников, включая организацию стажировок специалистов в ведущих зарубежных медицинских учебных заведениях и клиниках в области диагностики заболеваний и современных методов их лечения;
- проведение научных исследований, направленных на разработку передовых методов и технологий профилактики, диагностики и лечения заболеваний, а также внедрение их в медицинскую практику;
- расширение и укрепление международного сотрудничества с ведущими зарубежными медицинскими учреждениями.
Центр осуществляет координацию и контроль за работой в направлении обеспечения психического здоровья на всех уровнях здравоохранения.
Документом утверждена организационная структура Центра с учетом реорганизации действующих психиатрических и наркологических служб в региональные филиалы.
Документ опубликован в Национальной базе данных законодательства на государственном языке и вступил в силу 25.07.2024 г.