Халқаро эпидемиологлар: Коронавируснинг янги штамми “омикрон”дан ҳам юқумлироқ бўлиши мумкин
Шу кунларда дунёнинг қатор давлатларида коронавируснинг "Пирола" номли янги штамми кенг тарқалмоқда. Ҳозиргача мазкур мутация Исроил, Канада, Дания, Буюк Британия, Жанубий Африка, Швеция, Норвегия, Швейцария, Таиланд ва АҚШда рўйхатга олинди.
Халқаро эпидемиологлар ҳадемай COVID-19 Ер юзида яна касалланишлар сони ортишига сабаб бўлишини прогноз қилмоқда. Чунки BА.2.86 деб аталган янги штамм иммун тизимининг ҳимоя реакциясига чидамли ва “омикрон”дан ҳам юқумлироқ бўлиши мумкин.
“Пирола” илк бор шу йилнинг ёз фаслида аниқланганди. Шундан сўнг баъзи минтақаларда инфекцияни юқтириш ва ўлим кўрсаткичлари бирмунча кўпайиши қайд этилди.
Натижада Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти BА.2.86 ни юқори юқувчанлик хусусияти туфайли ўз кузатуви остидаги штаммлар қаторига қўшди.
Айни пайтда “Пирола” беморларда иситма, йўтал, ҳолсизлик, таъм ва ҳид билиш қобилиятининг қисман йўқолиши каби аломатлар билан намоён бўлмоқда.

Новый штамм коронавируса «Пирола» более опасный, чем «Омикрон». По данным Роспотребнадзора, «Пирола» гораздо заразнее. На данный момент эта мутация зарегистрирована в Израиле, Канаде, Дании, Великобритании, Южной Африке, Швеции, Норвегии, Швейцарии, Таиланде и США.
«Новый вариант коронавируса (BA.2.86) „Пирола“ имеет ряд дополнительных мутаций по сравнению с ранее выявленными вариантами „Омикрона“, и он более заразный, чем его предшественники», — сообщили в Роспотребнадзоре, передает РИА Новости.
«Пирола» была впервые обнаружена летом этого года. После этого в некоторых регионах наблюдался небольшой рост заболеваемости и смертности.
В результате Всемирная организация здравоохранения из-за его высокой инфекционности добавила BA.2.86 в список штаммов, находящихся под ее надзором.
В настоящее время у больных «Пиролой» наблюдаются такие симптомы, как повышение температуры тела, кашель, слабость, частичная потеря вкуса и обоняния.