Дунёда депрессив бузилишлар сонининг ўсиши эпидемияга айланмоқда
Дунёда депрессив бузилишлар сонининг ўсиши эпидемия кўламига етмоқда, бу эса меҳнат бозори учун хавф туғдирмоқда ва ҳар йили дунё иқтисодиётига 1 триллион доллар зарар келтирмоқда. Бундай баҳони Financial Times газетаси берди.
"Муаммонинг кўлами, айниқса, ёшлар орасида катта ташвиш уйғотмоқда. Биздан руҳий касалликлар сонининг кўпайишини одамлар улар ҳақида кўпроқ гапиришни истагани учун кузатмаяпмизми, деб сўрашади, аммо [бузилишлар сонининг] ўсиши шу қадар каттаки, ҳақиқий ўзгаришларни инкор этиб бўлмайди," - дейди Йорк университети эпидемиология профессори Кейт Пикетт.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти ва Халқаро меҳнат ташкилотининг статистик маълумотларига кўра, "депрессия ёки хавотир" туфайли ҳар йили дунёда 12 миллиардга яқин иш куни ўтказиб юборилишига олиб келади. Бу ҳар йили жаҳон иқтисодиётига 1 триллион долларга тушади.

Рост количества депрессивных расстройств в мире достигает масштабов эпидемии, что представляет угрозу для рынка труда и обходится мировой экономике в $1 трлн ежегодно. Такую оценку привела газета Financial Times.
"Масштаб проблемы, особенно среди молодежи, вызывает огромную тревогу. Нас спрашивают, не отмечаем ли мы рост числа психических расстройств просто потому, что люди стали охотнее о них рассказывать, однако рост [количества расстройств] настолько велик, что отрицать реальные изменения невозможно", - передает издание слова профессора эпидемиологии Йоркского университета Кейт Пикетт.
Подобная тенденция приводит к тому, что из-за "депрессии или тревоги" ежегодно в мире пропускается около 12 млрд трудовых дней. Каждый год это обходится мировой экономике в $1 трлн, приводит газета статистику Всемирной организации здравоохранения и Международной организации труда.