Кейинги йилларда юртимизда ноёб юрак операциялари, инсон тана аъзоларини кўчириб ўтказиш каби мураккаб жарроҳлик амалиётларининг йўлга қўйилиши ҳамда хавфли касалликлар диагностикасининг яхшиланиши сабабли сифатли қон компонентларига бўлган эҳтиёж янада ортди.
Биргина мисол. Бугун битта жигар трансплантацияси учун 30 литргача қон плазмаси зарур. Шунинг ўзиёқ қоннинг аҳамияти нақадар муҳим эканини кўрсатади.
Шу жиҳатдан олганда гематологик, онкогематологик ва бошқа даволаш қийин бўлган касалликларга чалинган беморларга тиббий ёрдам кўрсатиш, уларни зарур қон компонентлари ва дори воситалари билан таъминлаш, ушбу касалликлар профилактикасини кучайтириш долзарб масалалардан бири.
Соғлиқни сақалаш вазирлигида бўлиб ўтган учрашувда Хитойнинг “Xindeyuan Bioengineering” компанияси вакиллари билан айни шу масалада музокара ўтказилди.
Унда Самарқанд вилояти “Ургут” эркин иқтисодий зонасида умумий қиймати 250 миллион долларлик инвестициявий лойиҳани амалга ошириш борасида муҳим келишувга эришилди.
Таъкидлаш жоизки, давлатимиз раҳбарининг тегишли қарорига мувофиқ юртимизда гематология ва трансфузиология хизматларини ривожлантириш учун 128 млрд. сўм маблағ ажратилган бўлиб, ушбу йўналишларда қўлланиладиган 67 турдаги дори воситалари ва реагентлар мамлакатимизга асосан четдан келтирилмоқда.
Самарқандда 15 гектар майдонда қад ростлайдиган қон препаратлари ишлаб чиқаришга ихтисослаштирилган, Марказий Осиёда ягона бўлиши кутилаётган фармацевтика заводи аҳолининг бундай препаратларга бўлган эҳтиёжини қондириш, шу билан бирга, маҳаллий ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш орқали импорт ҳажмини камайишига хизмат қилади.

В Самарканде совместно с Китаем будет запущено производство препаратов крови
В последние годы в связи с налаживанием проведения сложных и уникальных хирургических операций, в том числе на сердце, по трансплантации органов человека, а также совершенствованием диагностики опасных заболеваний в нашей стране значительно выросла потребность в качественных компонентах крови.
Например, сегодня для одной трансплантации печени необходимо до 30 литров плазмы крови. Уже один этот факт показывает, насколько важна и нужна кровь.
В этом контексте актуальными являются вопросы оказания медицинской помощи больным, страдающим гематологическими, онкогематологическими и другими трудноизлечимыми заболеваниями, обеспечения их необходимыми компонентами крови и лекарственными средствами, усиления профилактики этих заболеваний.
Именно этим вопросам были посвящены прошедшие на днях в Министерстве здравоохранения переговоры с китайской компанией Xindeyuan Bioengineering.
В ходе встречи достигнута важная договоренность о реализации инвестиционного проекта стоимостью 250 миллионов долларов на территории свободной экономической зоны «Ургут» в Самаркандской области.
Стоит отметить, что согласно соответствующему постановлению главы нашего государства на развитие службы гематологии и трансфузиологии в стране выделено 128 миллиардов сумов. Однако применяемые в этом направлении лекарственные средства и реагенты 67 видов в основном импортируются в нашу страну из-за рубежа.
Фармацевтический завод по производству препаратов крови, который будет построен на 15 гектарах в Самарканде и, как ожидается, станет единственным такого рода заводом в Центральной Азии, будет способствовать удовлетворению потребностей населения в таких препаратах, а также сокращению объемов импорта за счет запуска отечественного производства.