Президент Шавкат Мирзиёев 1 декабр куни соғлиқни сақлаш, таълим, транспорт ва космос соҳаларида сунъий интеллект технологияларини жорий қилиш бўйича олиб борилаётган ишлар тақдимоти билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг октябрь ойида қабул қилинган “Сунъий интеллект технологияларини янада ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони ва “Сунъий интеллект технологияларини 2030 йилга қадар ривожлантириш стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори билан юртимизда бу борада зарур инфратузилма барпо этиш ҳамда кадрлар тайёрлаш учун барча шароитлар яратилди.
Жумладан, 2030 йилгача стратегия тасдиқланиб, Рақамли технологиялар вазирлиги ҳузурида тегишли марказ очилди. Сунъий интеллект технологияларидан фойдаланиш учун зарур ҳисоблаш инфратузилмаси барпо қилинмоқда. Жумладан, АҚШнинг “Nvidia” компанияси билан ҳамкорликда супер компьютер кластерини ишга тушириш лойиҳаси амалга оширилмоқда. Тиббиёт соҳасида сунъий интеллект бўйича 5 та лойиҳа жорий қилинмоқда. Хусусан, инсульт, кўкрак саратонини сунъий интеллект ёрдамида аниқлаш орқали диагностика вақти 80 фоизга тежалиб, ҳаёт учун хавфли ҳолатлар барвақт аниқланмоқда.
Президентимиз бу етарли эмаслиги, сунъий интеллект ёрдамидаги диагностикани ишлатиш мумкин бўлган касалликлар турини янада кенгайтириш зарурлигини қайд этди.
Шу муносабат билан хорижий ҳамкорлар билан биргаликда республика ихтисослаштирилган тиббиёт марказларида жигар, ўпка ва простата бези саратони, инфаркт ва мураккаб суяк синишларини диагностика қилишда тиббий суратларни сунъий интеллект ёрдамида таҳлил қилиш тизимларини жорий этиш режалаштирилган.

Технологии искусственного интеллекта используются при диагностике рака, сердечных приступов и переломов костей
Президент Шавкат Мирзиёев 1 декабря ознакомился с презентацией о проводимой работе по внедрению технологий искусственного интеллекта в сферах здравоохранения, образования, транспорта и космической отрасли.
Принятые в октябре Указ Президента “О дополнительных мерах по дальнейшему развитию технологий искусственного интеллекта” и постановление “Об утверждении Стратегии развития технологий искусственного интеллекта до 2030 года” создали в нашей стране все условия для развития необходимой инфраструктуры и подготовки профильных кадров.
В частности, утверждена стратегия до 2030 года и открыт профильный центр при Министерстве цифровых технологий. Создается необходимая вычислительная инфраструктура для использования технологий искусственного интеллекта. В частности, реализуется проект по запуску суперкомпьютерного кластера в сотрудничестве с американской компанией “Nvidia”.
В сфере медицины реализуются 5 проектов по искусственному интеллекту. В частности, при использовании ИИ для выявления инсульта и рака молочной железы время диагностики сокращается на 80 процентов, что способствует обнаружению угрожающих жизни состояний на ранней стадии.
Президент указал на необходимость расширения перечня заболеваний, которые можно диагностировать с помощью искусственного интеллекта.
В этой связи в республиканских специализированных медицинских центрах в сотрудничестве с зарубежными партнерами запланировано внедрение систем анализа медицинских изображений с использованием ИИ для диагностики рака печени, легких и предстательной железы, а также инфаркта и сложных переломов костей.