Бугун Тошкентда навбатдаги “Aвтомобилсиз кун” акцияси ўтказилади
Бу Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон — 2030” стратегиясини “Ёшлар ва бизнесни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида“ги Фармонида кўрсатиб ўтилган.
Aксия доирасида Тошкент шаҳрида жойлашган барча республика ва вилоят ижро ҳокимияти органларининг раҳбар ва бошқа ходимлари жамоат транспорти, велосипед ҳамда атроф-муҳитга зарар йетказмайдиган бошқа транспорт воситаларидан фойдаланишади.
Акциядан кўзланган асосий мақсад соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш масалаларига жамоатчилик эътиборини жалб қилиш, шаҳарларда автомобиллар ҳаракатини камайтириш ва жамоат транспортини ривожлантиришдан иборат.

Сегодня, 24 апреля, в Ташкенте проходит очередная акция «День без автомобиля».
Мероприятие предусмотрено Указом Президента Республики Узбекистан «О государственной программе по реализации стратегии «Узбекистан — 2030» в «Год поддержки молодежи и бизнеса» и проводится в четвертую среду каждого месяца.
В рамках акции руководители и другие сотрудники всех республиканских и региональных органов исполнительной власти, расположенных в Ташкенте, отправятся на работу на общественном транспорте, велосипедах и др. видах транспорта, не наносящих вред окружающей среде.
Основная цель акции — пропаганда здорового образа жизни, привлечение внимания общественности к вопросам защиты окружающей среды, уменьшение автомобильного движения в городах и развития общественного транспорта.