AҚШ озиқ-овқат маҳсулотлари ва дори воситалари сифатини назорат қилиш бошқармаси (ФДA) қандолат маҳсулотлари ва перорал (оғиз орқали қабул қилинадиган) дори воситаларини ишлаб чиқаришда №3 синтетик озиқ-овқат бўёғидан фойдаланишни тақиқлади. Лаборатория каламушларида ўтказилган тадқиқотлар натижаларига кўра бўёқ канцероген хусусиятга эга.
Ўттиз йил аввал пардоз-андоз воситаларини ишлаб чиқаришда ушбу буёқдан фойдаланишга тақиқ киритилган эди.
Бир неча йиллардан бери истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи турли ташкилотлар уни тақиқлашни талаб қилиб келмоқда. 2022-йилда ранг берувчи модданинг юқори консентрацияси эркак каламушларда саратон касаллигини қўзғатишини тасдиқловчи тадқиқот натижаларини ўрганиш талаби билан петиция берилган.
"ФДA одамлар ёки ҳайвонларда онкологик касалликларни келтириб чиқариши мумкин бўлган озиқ-овқат қўшимчалари ва бўёқлардан фойдаланишга рухсат бермаслиги керак," - деди инсон учун озиқ-овқат бўйича вакил ўринбосари Жим Жонс.
Бироқ, регуляторнинг таъкидлашича, ҳайвонлар ва одамларда ўтказилган бошқа тадқиқотлар бундай таъсирни аниқламаган ва мавжуд маълумотлар бўёқдан озиқ-овқат маҳсулотлари ва перорал дори воситаларида фойдаланиш инсон саломатлиги учун хавф туғдиришини тасдиқламайди.
Маҳсулотларини тайёрлашда қизил №3 дан фойдаланадиган озиқ-овқат ишлаб чиқарувчилари 2027-йил 15-январгача тайёрлаш рецептини ўзгартириши керак. Фармацевтика компаниялари учун тегишли муддат 2028-йил 18-январга белгиланган.

США запрещают использование красного красителя в продуктах питания и препаратах
Управление по контролю качества пищевых продуктов и лекарственных средств США (FDA) ввело запрет на использование синтетического пищевого красителя №3, применяемого при производстве кондитерских изделий и пероральных лекарственных препаратов. Согласно результатам исследований на лабораторных крысах, краситель обладает канцерогенными свойствами.
Более тридцати лет назад был введен запрет на применение данного красителя при изготовлении косметических средств.
В течение нескольких лет различные организации по защите прав потребителей настаивали на его запрете. В 2022 году была подана петиция с требованием об изучении результатов исследований, подтверждающих, что в высокой концентрации краситель вызывал рак у самцов крыс.
«FDA не должно разрешать использование пищевых добавок и красителей, которые способны вызывать онкологические заболевания у людей или животных», — сказал Джим Джонс, заместитель уполномоченного по вопросам продуктов питания для человека.
При этом регулятор заявляет, что исследования на других животных и людях не выявили подобного эффекта, а имеющиеся данные не подтверждают, что использование красителя в пищевых продуктах и пероральных лекарственных препаратах сопряжено с риском для здоровья человека.
Производители пищевых продуктов, которые используют красный №3 при изготовлении своей продукции, должны изменить рецептуру до 15 января 2027 года. Соответствующий срок для фармацевтических компаний установлен на 18 января 2028 года.