ССВ: Юртимизда нуронийлар бепул соғломлаштирилади
Соғлиқни сақлаш вазирлиги яна бир янги акцияни эълон қилди. Унга кўра, жорий йил 1 августдан 1 сентябргача юртимизда “Кексалар саломатлиги ойлиги” ташкил этилади.
Бу даврда мамлакатимиздаги нуроний отахон ва онахонлар малакали шифокорлар томонидан ўзлари истиқомат қилаётган ҳудудда чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказилади.
Таъкидлаш лозимки, айни дамда юртимизда 55 ёшдан ошган 3 миллион 200 минг нафарга яқин пенсия ёшидаги нуроний юртдошларимиз умргузаронлик қилмоқда. Уларнинг саломатлигини тиклашда, албатта, ўз вақтида кўрсатиладиган сифатли тиббий хизматнинг ўрни бениҳоя муҳим.
Шу боис ушбу акция давомида тиббий текширув натижаларига мувофиқ аниқланган касалликлар бўйича давлат кўмагида кексаларнинг соғлигини мустаҳкамлаш чоралари кўрилади.
Бунинг учун дастлаб тиббий текширувдан ўтказиладиган нуронийлар рўйхати шакллантирилиб, улар ёши, жинси ва саломатлик ҳолатидан келиб чиқиб, тегишли гуруҳларга ажратилади.
Шундан сўнг акцияга жалб қилинган кекса ёшли инсонлар махсус тиббий бригадалар томонидан профилактик ва чуқурлаштирилган текширувлардан ўтказилади.
Тиббий кўриклар якунида:
• ўткир ва сурункали хасталиклар қайд этилган катта ёшли беморлардан бир гуруҳи бирламчи бўғиндаги кундузги шифохоналарда амбулатор шароитда, стационар ёрдамга муҳтож қатлам эса туман, шаҳар ҳамда вилоят миқёсидаги тиббиёт муассасаларида даволанади;
• юқори технологик ихтисослаштирилган тиббий ёрдамга эҳтиёжи бор кекса ёшли беморларга вилоят ва республика муассасаларига имтиёзли йўлланмалар тақдим этилади.
Ўз навбатида, олис ва чекка ҳамда чегара ҳудудларда сайёр тиббий бригадалар томонидан чуқурлаштирилган текширувлар ўтказилади.
Эслатиб ўтамиз, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ташаббуси билан жорий йил мамлакатимиз бўйлаб бир қанча саломатлик ойликлари ташкил этилди.
Мазкур соғломлаштириш тадбирлари орқали қишлоқ хўжалиги ходимлари ва уларнинг оила аъзолари, ёшлар, мактаб ўқитувчилари ҳамда боғча тарбиячилари тиббий текширувдан ўтказилиб, аниқланган касалликлар бўйича уларнинг саломатлигини тиклаш ва мустаҳкамлаш чоралари кўрилди.

Минздрав: будут бесплатно оздоровлены представители старшего поколения
Министерство здравоохранения объявляет о начале очередной оздоровительной акции. Так, с 1 августа по 1 сентября этого года в нашей стране будет проходить «Месячник здоровья представителей старшего поколения».
В этот период представители старшего поколения пройдут углубленные медицинские осмотры у квалифицированных врачей в регионах своего проживания.
На сегодняшний день в нашей стране проживает около 3 миллионов 200 тысяч человек старше 55 лет. Безусловно, для восстановления их здоровья крайне важно своевременно оказывать им качественные медицинские услуги.
Поэтому в рамках данной акции по результатам обследований при поддержке государства будут приняты меры по восстановлению и укреплению их здоровья.
Для этого в первую очередь будет сформирован список представителей старшего поколения, которые пройдут медицинские осмотры, после чего они будут разделены на соответствующие группы с учетом возраста, пола и состояния здоровья.
Затем они пройдут профилактические и углубленные обследования под наблюдением специальных медицинских бригад.
По итогам медицинских осмотров:
• группа больных с острыми и хроническими заболеваниями будет проходить лечение в дневных стационарах первичного звена в амбулаторных условиях, а нуждающиеся в стационарной помощи будут направлены в медицинские учреждения районного, городского и областного уровня;
• больным, нуждающимся в высокотехнологичной специализированной медицинской помощи, будут выданы льготные направления в областные и республиканские учреждения.
Кроме того, медицинскими бригадами будут организованы выездные медицинские обследования в отдаленных и приграничных районах.
Напоминаем, что по инициативе Министерства здравоохранения в этом году по стране было организовано уже несколько месячников здоровья.
В рамках этих оздоровительных акций работники сельского хозяйства и члены их семей, молодежь, школьные учителя и воспитатели детских садов прошли медицинские осмотры, по результатам которых были приняты меры по восстановлению и укреплению их здоровья.