Гарвард университети ва Гонконг университети олимларидан иборат халқаро гуруҳ дори воситаларининг эрувчанлигини сезиларли даражада яхшилайдиган илғор технологияни тақдим этди.
Потенциал дори воситаларининг 60% дан ортиғи паст эрувчан бу уларнинг самарадорлиги ва биологик таъсирини чеклайди. Заррачалар ҳажмини камайтириш ёки липид тизимларидан фойдаланиш каби ерувчанликни оширишнинг анъанавий усуллари кўпинча қиммат ва барқарор емас.
Янги тадқиқотда жамоа силанол гуруҳларининг ўта юқори зичлиги (20 ОҲ/нм2) бўлган кремний нано-юзаларни яратди. Бу юзалар қуруқ шароитда дори молекулаларини адсорбсиялашга қодир.
Сув билан алоқага киришганда, сув молекулалари юқори боғланиш яқинлиги туфайли дориларни сиқиб чиқаради; бу еса дори воситаларининг тез ажралиб чиқиши ва еришига олиб келади.
Синовлар шуни кўрсатдики, янги технология ибупрофеннинг чиқарилишини бир соат ичида 90% гача оширди, кристалли шаклда еса олти соат ичида 20% дан камроқ. Бундан ташқари, усул 15 та ёмон ерийдиган дори воситаларининг, шу жумладан кетопрофен ва досетакселнинг ерувчанлигини 10-2000 марта оширди.
Тадқиқотчиларнинг таъкидлашича, агар технология клиник синовлардан ўца, у дори воситаларини ишлаб чиқиш харажатларини сезиларли даражада камайтириши, талаб қилинадиган дозани камайтириши ва беморлар учун дорилардан фойдаланиш имкониятини яхшилаши мумкин.

Найден способ повысить растворимость лекарств в тысячи раз
Международная группа ученых из Гарвардского университета (США) и Китайского университета Гонконга (КНР) представили передовую технологию, которая может значительно улучшить растворимость лекарственных препаратов.
Более 60% потенциальных лекарств страдают от низкой растворимости, что ограничивает их эффективность и биодоступность. Традиционные методы повышения растворимости, такие как уменьшение размера частиц или использование липидных систем, часто дорогостоящи и нестабильны.
В новом исследовании команда создала наноповерхности из кремния с сверхвысокой плотностью силанольных групп (20 ОН/нм2). Эти поверхности способны адсорбировать молекулы лекарств в сухих условиях.
При контакте с водой молекулы воды вытесняют лекарства благодаря более высокой аффинности (надежности) связывания, что приводит к быстрому высвобождению и растворению препаратов.
Испытания показали, что новая технология увеличило высвобождение ибупрофена до 90% в течение часа, по сравнению с менее чем 20% для кристаллической формы за шесть часов. Кроме того, метод в 10–2000 раз повысил растворяемость 15 плохо растворимых препаратов, включая кетопрофен и доцетаксел.
Если технология пройдет клинические испытания, она может значительно снизить стоимость разработки лекарств, уменьшить требуемые дозировки и повысить доступность препаратов для пациентов, отметили исследователи.