Энг кўп ходимларга эга 10 та фармацевтика компанияси
Фармацевтика саноатидаги кўпчилигимиз 1000 дан кам ҳамкасбларимиз билан ишлаймиз. Бироқ, гигант фармацевтик компанияларда 100 000 кишигача фармацевт ишлайди, фармацевтика саноатида устунлик қилади ва бутун дунё бўйлаб минглаб одамлар учун даромад келтиради.
pharmaoffer.com энг кўп ишчиларга эга бўлган энг яхши фармацевтика компаниясининг 10 талигини тузди:
10. Labcorp
Laboratory Corporation of America Holdings, Labcorp номи билан танилган, штаб-квартираси Шимолий Каролинада жойлашган Америка тиббиёт компанияси. Улар клиник синов соҳасида яхши ишламоқда. Уларнинг кенг тармоқли клиник лабораторияларида 100 га яқин мамлакатларда  ҳафтасига 3 миллиондан ортиқ клиник синовлар ўтказилади. Компанияда 75 минг ходим ишлайди.
9. Pfizer
Компания COVID-19 учун вакцинаси билан янада машҳурликка эришди. Штаб-квартираси Нью-Йоркда жойлашган, кўп миллатли фармацевтика ва биотехнология корпорацияси. Компания 1849 йилда-Чарльз Пфайзер паразитларга қарши дори ихтиро қилганида ташкил этилган. Pfizer нинг бутун дунё бўйлаб ходимлар сони 79 000 нафарга етган.
8. AstraZeneca
AstraZeneca- кўп миллатли ходимлар ишлайдиган фармацевтика ва биотехнология компанияси бўлиб, бош қароргоҳи Англиядаги Кембриж университети кампусида жойлашган. 1999 йилда Швециянинг Astra AB компанияси ва Англиянинг Zeneca Group компаниясининг қўшилиши натижасида инглиз-швед компаниясига айланган.
Компаниянинг биринчи блокбастер- дориси 1948 йилда ишлаб чиқилган оғриқ қолдирувчи лидокаин аси бўлган. Британиянинг  Astra Zeneca компанияси 83 100 дан ортиқ ходимга эга.
7. GlaxoSmithKline
Рўйхатдаги энг йирик Буюк Британия компанияси- GlaxoSmithKline. 90 100 ходим ишлайди.  Компания 2000 йилда Glaxo Wellcome ва SmithKline Beechamning birlashishi natijasida tashkil etilgan: GSK тадқиқот ва ишлаб чиқариш фармацевтик компанияси  саналади. Дунё бўйлаб уларнинг икки миллион вакцинаси қўлланилади ва дунёдаги болаларнинг 40 фоизи ҳар йили  GSK вақцинасини олади.
6. Санофи
Санофи 1973 йилда ташкил этилган, 1999 йилда Synthélabo билан, кейин 2004 йилда Aventis билан бирлашган. Мазкур француз компаниясида 95 500 нафар ходим ишлайди ва бу рақам кундан-кунга ортиб бормоқда. Парижга саёҳатчилар оқимининг кўплиги уларнинг бош қароргоҳига ташриф буюришга имкон беради, у ерда улар миллионлаб одамларга ёрдам берадиган дори-дармонлар ишлаб чиқариладил
5. Роше
Роше бизнинг рўйхатимизда биринчи бўлиб 100 000 ходимлар чегарасини босиб ўтди. Бу бутун дунё бўйлаб фаолият юритувчи Швейтсариянинг кўп миллатли тиббиёт компанияси.  Компанияда 100 920 дан ортиқ ходимлар ишлайди.
4. Bayer
Рўйхатдаги ягона немис компанияси.  Bayer дунёдаги энг йирик фармацевтика компанияларидан бири бўлиб, 101 900 нафар ходимга эга. Уларнинг штаб-квартираси Леверкусенда жойлашган бўлиб, компания глобал таъсирга эга. Bayer  гуруҳи 80 дан ортиқ мамлакатлардаги 374 консолидацияланган компанияларни ўз ичига олади.
Компания 120 йилдан ортиқ вақт давомида фармацевтика бозорига муҳим оғриқ қолдирувчи дори -аспирин ишлаб чиқариб, етказиб бермоқда.
3. Новартис
Одамлар Швейтцарияни фармацевтика саноатининг маркази деб айтишлари ажабланарли эмас. Рўйхатдаги иккинчи Новартис– “фармацевтика гиганти" деган сўзни эшитганимизда хаёлимизга келадиган номлардан бири.
Швейцария компанияси ҳақиқатан ҳам улкан имкониятларга ва ресурсларга эга: 140 дан ортиқ миллатдан 108 000 га яқин ходимларни жамлаган.
2. Sinopharm
Sinopharm номи билан ҳам танилган China National Pharmaceutical Group Co., Ltd.,. Хитой ҳукумати дистрибютори ҳисобланади.
Компанияда 112 900 нафар ходим ишлайди.
1. Johnson & Johnson
Johnson & Johnson компаниясининг умумий ишчи кучи 141,700 нафарга етади. Компания дунёдаги энг йирик ва энг кенг тарқалган тиббиёёт компанияси бўлиб, штаб-квартираси Нью-Жерсида жойлашган Америка корпорациясидир. 60 та мамлакатда фаолият юритувчи 250 га яқин шўба корхоналарини ўз ичига олади. 1886 йилда ташкил этилган компания ҳар йили одамларга минглаб маҳсулотларни тақдим этди. Бу маҳсулотларнинг кўпчилигини кундалик ҳаётда ишлатамиз, масалан, пластр, биринчи ёрдам тўплами ва тиш иплари!

Топ-10 фармацевтических компаний с наибольшим количеством сотрудников
Большинство из нас в фармацевтической отрасли работают менее чем с 1000 коллегами. Однако все выглядит немного иначе, если вы работаете на одного из фармацевтических гигантов. В некоторых компаниях работает до 100 тысяч сотрудников, они доминируют в фармацевтической отрасли и приносят доход тысячам людей по всему миру.
Сайт pharmaoffer.com составил  топ-10 фармацевтических компаний с наибольшим количеством сотрудников:
10. Лабкорп
Laboratory Corporation of America Holdings, более известная как Labcorp, — американская компания здравоохранения со штаб-квартирой в Северной Каролине.
Они преуспевают в области тестирования. Их обширная сеть клинических лабораторий позволяет им проводить более 3 миллионов тестов еженедельно и проводить клинические испытания почти в 100 странах. Американская компания имеет 75,000 сотрудников.
9. Пфайзер
Возможно, вы слышали о них из-за популярности и успеха вакцины, созданной компанией для лечения COVID-19. Возможно, вы использовали некоторые из их продуктов даже до этого. Так или иначе, о Pfizer Inc знают все.
Это американская транснациональная фармацевтическая и биотехнологическая корпорация со штаб-квартирой в Нью-Йорке. Компания была основана в 1849 году, когда Чарльз Пфайзер изобрел противопаразитарное лекарство. У компании Pfizer закончилось 79,000 сотрудники, работающие по всему миру.
8. АстраЗенека
AstraZeneca — многонациональная фармацевтическая и биотехнологическая компания со штаб-квартирой в кампусе Кембриджского университета в Англии. В результате слияния в 1999 году шведской компании Astra AB и английской компании Zeneca Group компания стала британско-шведской.
Первым лекарством-блокбастером компании стал обезболивающий лидокаин, разработанный в 1948 году. Британская компания Astra Zeneca имеет более 83,100 сотрудников. Звучит совсем неплохо, но это не самая крупная британская компания в нашем списке.
7. ГлаксоСмитКляйн
Крупнейшая британская компания в нашем списке — GlaxoSmithKline. 90,100 сотрудники!
Компания была основана в 2000 году в результате слияния Glaxo Wellcome и SmithKline Beecham; GSK работает как научно-исследовательская фармацевтическая компания.
Если вам все еще нужно произвести большее впечатление, вот две цифры, которые могут изменить ваше мнение; два миллиона их вакцин вводятся ежедневно, и 40% детей в мире получают вакцину GSK каждый год.
6. Санофи
Sanofi была основана в 1973 году, объединилась с Synthélabo в 1999 году, а затем слилась с Aventis в 2004 году.
Французская компания имеет 95,500 сотрудников, число которых растет с каждым днем. Быстрая поездка в Париж позволит вам посетить их штаб-квартиру, где разрабатываются лекарства, помогающие миллионам людей.
5. Роше
«Рош» — первая в нашем списке, которая перешла границу Сотрудники 100.000. Это швейцарская транснациональная медицинская компания, работающая по всему миру. В компании работает более 100,920 XNUMX сотрудников.
Чтобы дать вам лучшее представление о размерах компании, вам придется почти утроить население Монако, если вы хотите создать компанию такого же размера, как «Рош».
4. Байер
Единственная немецкая компания в нашем списке. Bayer — одна из крупнейших фармацевтических компаний в мире.мир, с 101,900 сотрудники. Их штаб-квартира находится в Леверкузене, а их основные компетенции включают здравоохранение и сельское хозяйство.
Компания имеет глобальный охват; В группу Bayer входят 374 консолидированные компании в более чем 80 странах. Компания может быть известна производством аспирина, важного обезболивающего лекарства, которое присутствует на рынке уже более 120 лет.
3. Новартис
Неудивительно, что люди говорят, что Швейцария является центром фармацевтической промышленности. Вторая швейцарская компания в списке, Novartis, — одно из имен, которое мы думаем, когда слышим «фармацевтический гигант». Швейцарская компания действительно обладает огромным охватом и ресурсами: около 108,000 сотрудники более чем 140 национальностей.
2. Синофарм
China National Pharmaceutical Group Co., Ltd., также известная как Sinopharm, является китайским государственным дистрибьютором.
Он занимает второе место в нашем списке с 112,900 сотрудники, работающие в компании. Рабочая сила – не единственное их впечатляющее число; В 80 году Sinopharm заняла 500-е место в рейтинге Fortune Global 2022, первое место среди фармацевтических предприятий мира.
1. Джонсон и Джонсон
Общая численность сотрудников Johnson & Johnson составляет 141,700, что делает компанию крупнейшей и наиболее широко распространенной компанией в сфере здравоохранения в мире.
Самая признанная среди потребителей компания в этом списке — американская корпорация со штаб-квартирой в Нью-Джерси, включающая около 250 дочерних компаний, которые работают в 60 странах мира.
Компания, основанная в 1886 году, предоставила людям тысячи товаров. Большую часть этих продуктов мы используем в повседневной жизни, например, всем известные пластыри, аптечки и зубную нить!