Олимлар соч фолликулалари орқали эмлаш усулини яратдилар
Саратов давлат университети, Смородинцев номидаги грипп илмий тадқиқот институти, Санкт-Петербург политехника университети ва бошқа халқаро олимлар жамоаси томонидан инекциясиз эмлашнинг янги усули яратилди. Муаллифларининг фикрига кўра, вакцина терига зарар бермасдан соч фолликулалари орқали юборилади. Тадқиқот натижалари Journal of Materials Chemistry журналида чоп этилди.
Эмлаш юқумли касалликларнинг олдини олишнинг асосий стратегияларидан биридир. Анъанавий вакциналар мушак ичига ёки тери остига игна ёрдамида киритилади, бу терининг яхлитлигини бузадиган оғриқли процедурадир.
Мутахассисларнинг фикрига кўра, ҳозирда бундай ёндашувларни инекциясиз усуллар билан алмаштириш тенденцияси мавжуд. Трансдермал иммунизация усулларини ишлаб чиқишга алоҳида эътибор қаратилади, чунки терида кўп сонли туғма иммунитет ҳужайралари мавжуд бўлиб, уларнинг фаоллашиши кучли адаптив иммунитет реакциясини ривожлантириш учун зарурдир.
"Вакцинани терига киритиш микроигналар ёрдамида амалга оширилиши мумкин. Бу анъанавий игналарга қараганда анча оғриқсиз ва самаралироқ. Бироқ, бизнинг жамоамиз ўз олдига терига умуман зарар етказмайдиган эмлаш усулини топиш вазифасини қўйди”, — деди тадқиқот муаллифларидан бири.
Ечим сифатида соч фолликулалари орқали эмлаш таклиф қилинди. Ушбу ёндашув препаратни иммунологик фаол ҳужайраларга терининг яхлитлигини бузмасдан етказиб беришни таъминлайди.
Соч фолликулалари орқали эмлаш усули лаборатория ҳайвонларида экспериментал равишда синовдан ўтказилди. Тадқиқот мавсумий гриппга қарши эмлаш учун янги ёндашувни таклиф қилди. Гриппга қарши вакцина ташувчиси сифатида тахминан 0,9 микрометр катталикдаги субмикрон сферик кальций карбонат зарралари ишлатилган. Бу заррача ҳажми фолликулларни вакцина билан тўлиқ тўлдириш имконини беради.
Муаллифларнинг таъкидлашича, улар ишлаб чиққан усул ёши катталарда иммунологик реактивлик пасайган ҳолларда ҳамда иккиламчи иммунитет танқислиги бўлган одамларнинг эмлаш профилактикаси ва иммунотерапиясида муҳим ўринга эга бўлади.

Новый способ вакцинации без уколов создали ученые СГУ, НИИ гриппа имени А.А. Смородинцева и СПбПУ в составе международного научного коллектива. По словам авторов разработки, введение вакцины осуществляется через волосяные фолликулы без повреждения кожи. Результаты исследования, поддержанного грантами Российского научного фонда (РНФ), опубликованы в Journal of Materials Chemistry В.
Вакцинация – одна из основных стратегий профилактики инфекционных заболеваний. Традиционные вакцины вводят внутримышечно или подкожно с помощью игл, что является болезненной процедурой, нарушающей целостность кожного покрова, рассказали специалисты СГУ имени Н.Г. Чернышевского.
Как пояснили эксперты СГУ, в настоящее время существует тенденция к замене таких подходов неинъекционными. Особый упор при этом делается на разработку методов чрезкожной иммунизации, поскольку в коже содержится большое количество клеток врожденного иммунитета, активация которых является обязательным условием развития сильного адаптивного иммунного ответа.
"Введение вакцины в кожу можно производить, например, с помощью микроигл. Это менее болезненный и более эффективный способ по сравнению с обычными иглами. Однако наш коллектив поставил задачу найти способ вакцинации, позволяющий полностью избежать физического повреждения кожи", – рассказала одна из авторов исследования, старший научный сотрудник лаборатории дистанционно управляемых систем для тераностики Научного медицинского центра Саратовского государственного университета Юлия Свенская.
В качестве решения было предложено проводить вакцинацию через волосяные фолликулы. Такой подход обеспечивает доставку препарата к иммунологически активным клеткам без необходимости нарушать целостность кожного покрова, что позволяет полностью избежать негативных последствий традиционных протоколов вакцинирования.
Способ вакцинации через волосяные фолликулы был проверен экспериментально на лабораторных животных. В исследовании был предложен новый подход к сезонной вакцинации против гриппа. В качестве носителя гриппозной вакцины были использованы субмикронные частицы карбоната кальция сферической формы размером около 0,9 микрометра. Такой размер частиц, по утверждению Свенской, позволяет гарантированно заполнять фолликулы вакциной.
Авторы утверждают, что разработанный ими способ имеет особые перспективы для вакцинопрофилактики и иммунотерапии лиц с возрастным угасанием иммунологической реактивности, а также, например, со вторичными иммунодефицитами.